October 1, 2020, 9:04 am

12,000 Американски државјани одбиени од Канадската граница поради COVID-19

Поврзано

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична...

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од...
- Advertisement -

Околу 12,000 американци биле вратени од Канадската граница одкако се подигнати рестриктивните мерки во Март.

 

Помеѓу 22-ри Март и 22-ри Јули, на 12,997 странски државјани не им е дозволен влез во Канада. Од таа цифра, 11,321 биле државјани на САД. Повеќето од нив сакале да ја посетат државата поради рекреатвино патување, и непотребно пазарење.

 

Сепак, повеќе од половина од нив биле вратени од границите,поради моменталната ситуација со COVID-19. САД моментално се води како најголемо жариште на COVID-19, каде што има по 67,000 нови случаи дневно, од кои минимум 1000 се смртни.

 

До сега, повеќето од нив ја искористуваа дупката во законот, кој се однесуваше на транзитно патување до Аљаска, но со новите регулативи кој ги постави Канадската влада во петокот, право на транзит имаат само од 5 гранични премини, не смее да се застанува во националните паркови и туристички места и државјаните што транзитираат мораат да носат налепница на нивниот ретровизор, на која што е обележан датумот на влез и препорачан излез од Канада.

 

Latest News

Почна новата учебна година

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со...

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се...

Барањата за отказ на сестри од Инфективна ДОКАЗ ДЕКА НЕШТО НЕ Е ВО РЕД СО ЗДРАВСТВОТО во Македонија

– Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради...

Грозданов: СДС-овски медиумски сперматоитодомани

Зборот Сперматоитодомани го има измислено Зоки Черне. За декодирање за жал го нема ни во Речник, ама добар е за размислување. Вака новинарот и...

(Фото) Сообраќајка кај ЕУ Инфо Центар, блокиран сообраќајот

Утрово, на крстосницата пред ЕУ Инфо центар, се случи сообраќајна несреќа, во која возило удрило во жардиниерата. Сѐ уште не се знае дали има жртви...

More Articles Like This