August 15, 2020, 5:31 pm

БOMБАШKИ HAПАД ВО МАКЕДОНИЈА?: Ќе се копира ли цргорското сценарио за Македонските НАТО интеграции

Поврзано

ДАЛИ ГЕРМАНИЈА ЗНАЕЛА ЗА КОРОНАТА УШТЕ ВО 2012 ГОДИНА?

Ова сценарио од „ Анализа на ризиците за луѓето“ од 2012 година ги разгледува мерките и последиците на...

Дали Филипче cвecно го koчи paзpeшyвaњeтo на kpизaтa и оди cпpoтивнo на светските препораки?

Едно од најугледните медицински списанија во свеотот, „Лансет“ денес објави сторија во врска со важноста за спроведување на масовно...

СВЕТОТ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТ: Траорно „писмо од иднината“ на италијанската писателка Франческа Меландри

Популарната италијанска писателка Франческа Меландри, која поради епидемијата на коронавирусот речиси три недели се наоѓа во карантин во Рим,...
- Advertisement -

Пред неполна недела, односно на 2о декември во Американската Амбасада на скопското Кале се одржа  вонредна вежба за одговор на напад на амбасадата.

Така барем гласеше офоцијалното соопштение од страна на амбасадата. Што всушност се случуваше и која беше вистинската намера, останува нејасна за јавноста.

Скопјани се осетливи на воените и интервентни вежби во амбасадата на Калето, пред се затоа што иста таква вежба се одржуваше токму на 27 април, денот кога граѓаните извршија упад во Собранието на Република Македонија, а на 20 декмври ВМРО-ДПМНЕ и коалијата одржуваа мирен проестен марш пред Владата.

Ако се земе во предвид актуелната политичка ситуација во земјата и забревтаниот трк кон Атланските интеграции, без притоа да навлегуваме во објаснување и потенцирање на кршењето на законите, уставот, човековите права и индивидуалци кои го водат працосот, позадинита на овие потфти секогаш укажуваат на прсти вмешани од Калето.

вакви воено интервентни вежби во рамките на објектот на Амбасадата, не така одамна, зачестија и во Црна Гора во процесот кога оваа земја исто така грабеше кон Атланските интеграции.

Мнозинството на граѓани на Црна Гора (преку 65%) беа против членството на земјата во НАТО, нешто слично како и во Македонија, ако се земе предвид исходот од референдумот и прашањето кое како такво беше поставено.

Во Црна Гора имаше масовни протести кои кулминираа со самоубиствен бомбашки напад на самата амбасада во Подгорица.

Тогаш Далибор Јауковиќ(43) фрли рачна бomба во дворот на амбасадата, а по кратко и самоиот си го одзema животот со ekcплозивна направа во непосердна близина на објектот.

Она што не наведува да мислиме дека и кај нас како и во Црна гора се прават обиди за измисливање на контролирана опозицијата која што би требало да важи за проруска, по примерот на таканаречената опозиција која во 2016 во Црна Гора доби ќотек од полицијата и епитет на русофилство. Овие лица во Црна Гора беа финансирани од страна на Сорос, а тамошната пропаганда бараше начини да ги поврзе со руски олигарси.

Во Македонија се аплицираше истото сценарио кога Комити беа обвинети дека земале пари од рускиот бизнисмен со грчко државјанство Савидис. Тогаш комитите, на летниот протест пред Собранието добија солзавец и гумени куршуми, а „лидер“ на една политичка партија вееше Руско знаме качен на полициско оклопно возило. Како цреша на тортата во докажувањето на „руското влијание„ кај нас.

Оттука, легитимно се поставува прашањето дали во Американската амбасада се подготвуваат на бомбашко сценарио слично на она во Црна Гора, за да се прикаже и опрадва наводното Руско влијание и противење на Македонското зачленување во НАТО.

 

Latest News

(Видео) Зaглaвeнитe Албанци пoчнaa пpoтecт на гpчкaтa гpaницa, aмбyлaнтнo вoзилo пpeгaзи дeтe

Илјадници Албанци почнаа протест на грчко-албанската граница Какавија, откако од вчера, пред истекот на рокот до 3 часот наутро...

Кoj ce извeкoл пapи со инcaјдepcки инфopмaции од Еуpoстaндаpд бaнкa? – Тeчaт poкoвитe за oбeштeтyвaњe

Кој се повлекувал пари пред да пропадне Еуростанадард банката? Дали имало инсајдерски информации од Народаната банка дека и се спрема пропаст неколку месеци порано,...

Oпштинa Бутел лидep во пpивpeмeни вpaбoтyвaњa, пoткyп или пoтpeбa?

Општина Бутел е лидер во привремените вработувања на ниво на територија на државата, втора на листата е УЈП, следува општина Гази Баба, АВМУ. Дали со...

Кoрoнaвиpyc во пcихиjaтpиcкaтa бoлницa во Демир Хисар, пoчинa пaциeнткa, 12 се зaрaзeни

Корона вирусот влезе во Психијатриската болница во Демир Хисар каде се заболени 12 пациенти, а една штитеничка почина како потврден позитивен случај, а тоа...

Kpитичнo во Индиja – Bо eдeн дeн peгиcтpиpaни peкоpдни 65 илjaди нoвoинфициpaни со Koвид-19

Индиското Министерство за здравство во саботата информираше дека најмалку 65.002 лица биле позитивно тестирани за Ковид-19 во текот на изминатиот ден, при што вкупниот...

More Articles Like This