200.000 ЕВРА ЗА ФИРМА КОЈА СЕ ФОРМИРАЛА ПРЕД НЕКОЈ ДЕН: ЈСП додели тендер од 200.000 евра за фирма регистрирана на домашна адреса!

Поврзано

ТИ НЕ СЕ СЕКИРАЈ МНОГУ МОТОРЧЕТО И ПРАВЕЦ ДОЈРАН СО ДРУГАРИТЕ: Јавноста со порака до Заев со прозивките до Мицкоски

Ако ние политичарите не се придржуваме на одлуките и забраните, ако ние даваме погрешен и срамен пример пред граѓаните,...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за...

АГАТАНГЕЛ СО ПОВИК ДО ВЕРНИЦИТЕ: Верните чеда масовно да дојдат во црквите

Повардарската Епархија на МПЦ-ОА ги повика верниците од црквите во велешко, кавадаречко, неготинско и гевгелиско, масовно да ги посетат...

ЈСП не распишале тендер за купување на електронски картички туку договорот со „Идкардс“ го склучиле со преговарање, оти итно требало да се набават картички за возење со автобусите, велат ЈСП, а објави „Алфа“ телевизија.

Како што објави телевизијата, на огласот се пријавиле три фирми, тврдат од ЈСП, во дописот до Алфа, испратија само цени на два оператори, 120 денари по картичка понудила фирмата, Идкардс, со која јавното претпријатие и го склучиле договорот, а Телеком понудиле 135 денари по картичка. Која е третата фирма и колку понудила, ЈСП не навеле во својот допис.

Претходна цена на електронска картичка изнесуваше 100 денари по парче, кога вкупно од Телеком, кој досега беше единствениот добавувач на електронските картички, само последниот пат беа набавени 100.000 парчиња на картички. Тогаш во отворена постапка имаше само еден понудувач, за сега во Постапка со преговарање да имаме 3 понудувачи, при што претходниот добавувач, Телеком, понуди цена од 135 денари по парче“ одговорија од ЈСП.

Што се однесува до вториот договор од 130.000 евра за консултантски услови според изборот на ЈСП, Ит плус смарт консалтинг била економски најповелен понудувач. Колку фирми учествувале на овој тендер не навеле ЈСП во дописот до „Алфа“.

Договорниот орган не може да влијае врз број на заинтересираните и способни економски оператори, а проценета вредност на набавката изнесува 3% од вредноста на Системот кој е предмет на анализа и ревизија, што е целосно во рамките на предвидените норми за ваков вид на услуги, велат од ЈСП.

Улицата „Димо Хаџи Димов“ број 81 е седиштето на двете штотуку формирани фирми „Идкардс“ и „Ит Плус смарт консалтинг“ кои минатиот месец добија два тендери од ЈСП во Скопје, вредни околу 200.000 евра. Според податоците од Централен регистар, оваа адреса е и место на живеење на сопственикот и управител на фирмата, кои двете компании ги отворил во рок од една недела со непаричен влог од по 5000 евра. Соседите од околните куќи, прв пат од Алфа слушнаа дека овој објект е седиште на две фирми.

„Ит плус смарт консалтинг“ е формирана 20 јуни, месец и четири дена по основањето го добила тендерот од ЈСП, вреден 130.000 евра. Истиот сопственик 7 дена подоцна отворил втора фирма Идкардс, која по неполн месе добила бизнис од ЈСП вреден 78.000 евра.

Актуелно

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за...

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

Повеќе вести