Day: January 15, 2018

КСС НАЈАВИ ПРОТЕСТ НА 17-ТИ ЈАНУАРИ: Во прашање е доведен почетокот на второто полугодие и работата на градинките.

Конфедерацијата на слободни синдикати бара средба со премиерот за да се најде решение за проблемите. Во спротивно, се закануваат со протест. Од СОНК, пак, велат- доколку не се најде заеднички јазик со властите, во прашање е доведен почетокот на второто полугодие и работата на градинките. Повисока плата, усогласување со минималецот, К-15 во јавниот сектор, работа […]

ДЕНЕС СОБРАНИЕТО ЌЕ ГО РАТИФИКУВА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Договорот стапува на сила веднаш

Договорот за добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија денеска ќе се најде пред пратениците во Собрание. Со ратификувањето во Собрание, договорот стапува на сила веднаш. На дневен ред ќе биде и презентирањето на програмата и приоритетите за работата на бугарското претседателство со Советот на ЕУ, што ќе ги презентира бугарскиот амбасадор во Македонија, Иван […]

КОНЕЧНО СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА :ЕВЕ КАДЕ ВЕЕ ВО МОМЕНТОВ

  • January 15, 2018
  • Коментари
Во овие рани утрински часови полека територијата на нашата држава подпаѓа под влијание на релативно влажна и студена воздушна маса која се спушта од северните географски широчини. Локално има слаби врнежи претежно од снег и тоа во Крива Паланка, Пробиштип но и локално на западот од државава и тоа особено на планинските предели. Од пред […]

ВОКАЛОТ НА ГРУПАТА „ЉУБОЈНА“ СО ЖЕСТОКА ПОРАКА: „Драги непромислени копуци и еготрипови“ – до оние кои сакаат да го сменат името!

Вокалот на групата „Љубојна“, Вера Милошевска-Јосифовска, на луѓето што сакаат да го променат уставното име на Македонија им испрати жестока порака. Со цитат од Петре М. Андреевски им порачува дека во само едно име се крие вековен микрокосмос. Целата порака на битолчанката: ДРАГИ НЕПРОМИСЛЕНИ КОПУЦИ, ИМЕ е поважно од нашите мали животенца, поважно и поголемо […]

РАМА ГО ПОФАЛИ ЗАЕВ ЗА СПРОВЕДУВАЊЕТО НА ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА: Владата во Македонија ја спроведува мојата програма!

За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата Социјалистичка партија, тој изјави дека за изгласувањето на овој закон заслужна е неговата Влада, која имала сериозен пристап кон односите со Македонија, објави „ТВ 21“. Премиерот на Албанија, Еди Рама, го оцени усвојувањето на законот за употреба на јазиците во Република Македонија како голем настан, кој […]

„ЦАРЕ“ ТИ ЈА ЕБАА МАМИЦАТА: Социјалните мрежи го доразголеа „царот“ и неговите шарени другари!

Позеленет, без зборови, со главата забиена в земја како ној, го извади микрофонот, го изгледа бело новинарот Васко Ефтов, и поразен од сопствените канонади распослани по Фејсбук во времето кога беше никој и ништо, односно не беше владин човек, директор, ја напушти емисијата „Во центар“ на новинарот Васко Ефтов, која вечерва се емитуваше на Алфа […]

(Видео)СЕ ЗАСРАМИ ОД САМИОТ СЕБЕСИ: Васко Ефтов го избриша подот со Сашо Тасевски, па овој посрамен избега од интервјуто!

Директорот на Драмски театар, кој претходно беше активист на сдсмовската Шарена револуција вечерва го напушти интервјуто во емисијата „Во центар“ на новинарот Васко Ефтов. Откако беше целосно разобличен, на Тасевски не му преостана ништо друго освен посрамотен да стане од столчето и да го напушти интервјуто без никаков коментар. Ваквиот потег на Тасевски следеше откако […]

НАРОДОТ ГО КОЛНЕЛ, ПА ПЛАЧЕ НА ФЕЈСБУК: Костадин Костадинов се жали на Фејсбук дека народот го колнел и му се заканувал поради неговото предавство!

Бившиот заменик градоначаник и актуелен пратеник во Собранието на Р.Македонија, се пожали дека бил цел на закани, навреди и клетви од пошироката јавност по објавувањето на списокот на пратеници кои гласале за Законот за јазици   Во патетичен обид да превенира ескалација на засега пишаните закани и клевети, пратеникот од Струмица од редовите на СДС […]
Страница 3 од 3«123