Day: February 7, 2018

СКОПЈЕ ПОВТОРНО СЕ ТРУЕ: Скопје и вчера беше алармантно загадено – до три пати над дозволеното загадување на воздухот во главниот град!

 • February 7, 2018
 • Коментари
Воздухот во Скопје и вчера беше алармантно загаден. Мерните станици за квалитет на воздухот покажаа дека измерените концентрации на опасните честички се неколку пати дозволениот минимум. Скопје речиси секој ден се наоѓа во листата на 10 најзагадени градови во светот, а високиот степен на загадување ги наполни болниците со пациенти кои имаат проблеми со дишењето. […]

МАКЕДОНИЈА МОРА ВО НАТО ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Велика Британија предложи Македонија да влезе во НАТО и без решение за името!

Британскиот Дом на лордови бара од Владата во Лондон да се заложи Македонија да стане членка на НАТО без оглед на тоа дали ќе биде решено прашањето за името. Според извештај подготвен од Домот на лордови, британската влада ќе настојува за примање на Македонија во НАТО заради мир и стабилност во регионот. „Владата треба да […]

СКАНДАЛОЗНИ ИЗЈАВИ НА АХМЕТИ И ШЕЌЕРИНСКА: Во интервју на грчката телевизија „Скај“ Шеќеринска се одрече од името, Ахмети тврди дека сме безимени!

Постои консензус во однос на тоа дали треба да преговараме, дали треба да прифатиме некој вид компромис, бидејќи и конзервативната и социјалдемократската влада во одредени моменти прифатиле одредени компромиси, вели министерката за одбрана, Радмила Шекеринска за грчката телевизија Скај. Говорејќи за емисијата „Историес“ Шекеринска објаснува дека македонските влади во минатото рекле „да“ за компромис, како […]

ЈОХАНЕС ХАН ПРЕД ПРАЗНА САЛА: Спорот за името меѓу Македонија и Грција може да се реши во блиска иднина!

Спорот за името меѓу Македонија и Грција може да се реши во блиска иднина со лидерство и државништво во двете земји, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. – Ова е спор кој трае долги години. Постојат одредени чувства, особено во Грција, но знам дека актуелната грчка влада е посветена да го реши овој проблем, да […]

КАКО ЛАЖЕШЕ ЗАЕВ: Пред две години Заев не убедуваше дека немало да има промена на името, вчера го смени!

 • February 7, 2018
 • Коментари
Три дена пред парламентарните избори во 2017 година, на 8 декември 2016 година, лидер на најголемата опозициска партија Зоран Заев во интервју за ТВ Телма тврдеше дека „нема промена на уставнто име на државата“ и дека „СДСМ има црвени линии, кои на исте им се познати“. Година и пол подоцна се покажа линиите можеби се […]

Снег на Стража и Попова Шапка

 • February 7, 2018
 • Коментари
Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка и на планинскиот превој Стража, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот, информираат од ЈП Македонија пат. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози во североисточните, северозападните и југозападните делови од државата. Во источните и јужните делови коловозите се местимично […]

СНЕЖНИ ВРНЕЖИ ЈА ЗАТВОРИЈА ЗА ПОСЕТИ АЈФЕЛОВАТА КУЛА

 • February 7, 2018
 • Коментари
Силните снежни врнежи ја затворија Ајфеловата кула, објави Гардијан. Првиот потешка студ за оваа зима во земјата доведе до транспортни проблеми во северниот дел на Франција. Не патуваат привремено и школските автобуси.  Се очекува снежните врнежи  денеска да се интензивираат.   Во 27 одделенија е издадено предупредување за влошување. Истовремено  нивото на реката Сена во Париз достигна врв Претходно ова утро нивото на реката се искачи на […]

КАКО СЕ ЛИКВИДИРАНИ СВЕДОЦИТЕ ПРОТИВ ХАРАДИНАЈ: Американски генерал ги откривал сведоците, Харадинај нарачувал да ги убијат

Американскиот генерал Стивен Шук, кој на Косово беше заменик шеф на Унмик, директно е одговорен затоа што се ликвидирани речиси сите сведоци во хашкиот процес против Рамуш Харадинај, пишува Мартин Хајперц во книгата „Макијато дипломатија“ Хајперц е советник во германската влада кој на Косово претстојувал како финансиски експерт во официјалната мисија на Меѓународната цивилна канцеларија, […]

ВИСТИНСКИТЕ ПРИЧИНИ ЗА ДЕПРЕСИЈАТА И АНКСИОЗНОСТА

 • February 7, 2018
 • Коментари
Денес, во западниот свет ако сте депримирани или анксиозни, се упатувате на доктор бидејќи повеќе не можете да издржите. Докторот ќе каже дека умот не ви функционира како што треба, односно не ги произведува потребните материи. Потоа препишува лекарства кои ќе помогнат во тој процес. Сепак, искуствата на многумина постојано докажуваат дека лековите се само […]

ОВИЕ РАБОТИ НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ПРАВИТЕ: Најлошите работи кои можете да ги направите кога имате воспаление на мускулите

 • February 7, 2018
 • Коментари
Воспалените мускули знаат да бидат многу болни и непријатни, но тие се доказ дека вашиот тренинг влијае врз вашата мускулатура.
Страница 5 од 6« Прво...«23456 »