Day: March 4, 2018

„КОМИТИ“ СО ПОРАКА ДО НАПАДНАТОТО МОМЧЕ: Издржи Злате!

 • March 4, 2018
 • Коментари
Навивачката група „Комити” истакна транспарент со поддршка за избоденото момче на „Рекорд” во Скопје, а во поголемиот дел од натпреварот и скандираа: „Издржи Злате”. Завчера во Скопје момчето, кое е дел од навивачката група „Комити“ беше избодено со нож, без никаков повод во центарот на градот. „Комити“ обвинија дека напаѓачите се членови на групата „Шверцери“, […]

(Галерија+Видео)ПРЕКУ 35.000 ПРИСУТНИ НА ДЕНЕШНИОТ ПРОТЕСТ: Масовен протест за одбрана на името – присутните побараа итна оставка од Заев!

 • March 4, 2018
 • Коментари
Голем број на луѓе денес излегоа на плоштадот „Македонија“ на протестите организирани од неколку македоски организации, а според првичните проценки бројот на луѓе кои присуствувале на протестите се движи околу 35.000 луѓе   Плоштадот беше преполн од Камениот мост се до Ристиќевата палата, од ресторанот „Пелистер“ од хотелот „Мериот“ и катната гаража кај МЕПСО. Граѓаните […]

(Видео)ГОЛЕМ ПРОТЕСТ И ВО ЛОНДОН: Македонците во одбрана на името и во Лондон!

 • March 4, 2018
 • Коментари
На собири под мотото „Ние сме Македонија“ македонските иселеници протестираат против промена на уставното име на Македонија,   „Ние сме Македонија“ бара големите сили да се вмешат во преговорите. Решението да се бара со меѓународна спогодба помеѓу двете земји гарантирана од постојаните членови на Советот за безбедност. Слични собири вчера и денеска се одржуваа во […]

МВР НЕМА ОВЛАСТУВАЊЕ ДА ГИ ОБЈАВИ СНИМКИТЕ: Уште едно оправдување или продолжено прикривање на криминал?

 • March 4, 2018
 • Коментари
МВР нема законска можност да ги објави снимките од случајот со полицајката, изјави на денешната прес-конференција директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски. Во однос на овој случај, Велоковски ја повтори вчерашната изјава на министерот Оливер Спасовски дека од страна на МВР целокупниот материјал што е обезбеден за случајот со полицајката е предаден до […]

(Во живо)ПРОТЕСТИ И ВО ГРЦИЈА: Во Поликастро се протестира , Грците го „бранат“ името

 • March 4, 2018
 • Коментари
Попладнево почнаа протести и кај нашиот јужен сосед за името на Скопје, како што пренесуваат грчките медиуми.   Тие бараат заштита на името Македонија како ексклузивно грчко право и промена на името на нашата држава, еднаш засекогаш, ерга омнес, без превод и споени зборови. Минатиот месец се одржаа два големи митинзи во Солун и Атина […]

НАРОДОТ БАРА ОСТАВКА ОД ЗАЕВ: „Проклет да бидеш предавник на Македонија“ и „Оставка, оставка“ се ореше на плоштад!

 • March 4, 2018
 • Коментари
Илјадници граѓани на денешниот протестен собир во одбрана на името побараа оставка од премиерот Зоран Заев поради политиката која ја води во спорот за името со јужниот сосед Грција. Со пароли „Проклет да бидеш предавник на Македонија“ тие скандираа „оставка, оставка“. Протестот е во организација на движењето „Нашето име е наше право“. На протестот се […]

УАПСЕНИ ДВЕ ЛИЦА ЗА НАПАДОТ НА МОМЧЕТО: Двајца од тројца напаѓачи кои го избодеа момчето кај „Рекорд“ уапсени

 • March 4, 2018
 • Коментари
Утрово се приведени две од трите лица кои се учесници во настанот, а во моментот во СВР Скопје се преземаат мерки на документирање и целосно расчистување на случајот. Полицијата ги идентификува тројцата учесници во инцидентот кои на 1 март на автобуската постојка Рекорд во центарот на Скопје му нанесоа убодна рана на З.Т.(17) од Скопје. […]

ВО ЖИВО ОД ПРОТЕСТИТЕ: Семакедонски протест за одбрана на името на плоштадот „Македонија“ во Скопје

 • March 4, 2018
 • Коментари
Глобалната граѓанска иницијатива ‘’Ние сме Македонија’’, која ја сочинуваат голем број организации од македонските заедници во САД, Канада, Европа и Австралија, организира семакедонски протест, на 03 и 04 март 2018 година. Протестите се организираат во одбрана на нашето право на самоопределување и заштита на македонскиот идентитет. Истите ќе бидат отганизирани во Вашингтон, Франкфурт, Малме, Хаг, […]

МВР ИМА СНИМКИ ОД НАПАДОТ: Оливер Спасовски и медиумите манипулираат, најмалку 20 камери на спорната крстосница

 • March 4, 2018
 • Коментари
Откако беше нападната полициската службеничка таа се сретна со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. По средбата јавноста беше информирана дека таа сама се удрила, а функционерот на ДУИ, Бекир Асани само вербално ја нападнал. Но, по острите реакции во јавноста, Спасовски побара да му ги достават снимките и дека истите ќе бидат доставени до […]

ОЛИВЕР МЕТА НА ПОТСМЕВ И КАЈ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ: Несериозното барање на Спасовски за снимки од инцидентот, тема за потсмев кај членовите на СДСМ

 • March 4, 2018
 • Коментари
Откако министерот за вантрешни работи, Оливер Спасовски, прво се сретна со полицијаката која беше нападната додека пајакот го подигал непрописно паркираното возило на Бекир Асани од ДУИ, инаку прв човек партијата во општина Чаир, тој ги слушна и реакциите во јавноста. По ова ни помалку ни повеќе побара да му се достават снимките за да […]
Страница 3 од 7«12345 » ...Последно »