Day: March 4, 2018

СРЕДБА ЗАЕВ – МИЦКОСКИ: Денес треба да се сретнат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

 • March 4, 2018
 • Коментари
Денеска ќе се сретнат лидеерите на двете најголеми политички партии во земјава, Христијан Мицкоски и Зоран Заев – дознава „Република“. Според информациите до кои дојдовме на средбата ќе се разговара за актуелните состојби, но пред се ќе се разменат информации околу спорот за името. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред неколку дена посочи дека ставот […]

ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ КОНТРА ЗАЕВ: Грчката нацрт – спогодба предлага сложено име, напишано слеано, без превод

 • March 4, 2018
 • Коментари
Сложено име, но во форма на еден слеан збор, за сите употреби предлага Атина во Нацрт-спогодбата, според грчкиот весник „Неа селида“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот, најавен на насловната страница како „Ексклузивно – седумте точки на грчкиот предлог до Скопје“, новинарот ги открива позициите на Грција, кои во изминатиот период […]

КОЈ Е БЕКИР АСАНИ, И ЗОШТО СПАСОВСКИ ГО ПОКРИВА: Зошто МВР го заташкува нападот и учествува во прикривање на криминал?

 • March 4, 2018
 • Коментари
Еве само неколку примери: Нападот врз новинарот Лирим Дулови во 2008 година, заканите кон Зоран Заев на почеток на 2016 година, демолирањето на споменикот на Цар Душан кон крајот на 2013 година, нападот врз Тодор Петров кон крајот на 2016 година. По нападот на полицајката од страна на Бекир Асани, таа се сретна со министерот […]

НАПАДНАТ ПОЛИЦАЕЦ ВО ПРОБИШТИП: Светиниколчанец тепал и гризел полицаец

 • March 4, 2018
 • Коментари
Синоќа околу 20.30 часот на ул. „Ќикевачка“ во Свети Николе, Ј.А. (45) од Пробиштип физички нападнал полициски службеник. Во наведеното време двајца полициски службеници отишле на местото по пријава за физички напад од страна на Ј.А. врз лицата З.М. и М.М од Свети Николе. Кога пристигнале на местото, полициските службеници му наредиле на Ј.А. да […]

АНТОНИО МИЛОШОСКИ ПОВИКА НА ПРОТЕСТ: Денес во 13.00 часот, семакедонски, достоинствен протест во Скопје

 • March 4, 2018
 • Коментари
Мирен, СЕМАКЕДОНСКИ, достоинствен протест, 13ч на Плоштадот во Скопје 1. Секој народ има право на својот јазик и своето национално и државно име; 140 држави во светот не’ признаваат како Republic of Macedonia, што е огромен успех. (не дозволете уфрлени удбашки поединци да прават инциденти со палење туѓо знаме или слично, оти тоа не доликува […]

(Видео)ЗАЕВ „ИЗГОРЕ“ ВО АВСТРАЛИЈА: Запалена слика од Заев на протестот во Австралија!

 • March 4, 2018
 • Коментари
На протестот на иселениците во Австралија за зачувување на уставното име, изолирана група од оние кои излегле на протест запалија слика од премиерот Зоран Заев. На семакедонските протести кои вчера беа организирани од Македонската дијаспора во Австралија, беше прочитана резолуција во седум точки, со која беа испорачани барањата од протестите, а за „персона нон грата“ […]

ИТНО ОСЛОБОДУВАЊЕ НА ПАТРИОТИТЕ: Семејството на Горан Ангелов се заблагодари на огромната поддршка од дијаспората!

 • March 4, 2018
 • Коментари
Помеѓу барањата за итен прекин на преговорите за името, повлекувањето на законот за двојазичност, дијаспората вчера испорача и барање за итно ослободување на неправедно притворените за случувањата на 27. април минатата година   Дијаспората смета дека луѓето притворени и обвинети за тероризам, се политички затвореници на актуелната власт, барајќи истите итно да бидат ослободени од […]

КРИМИНАЛЕН ИЗБОР ВО ГРАД СКОПЈЕ: Градот Скопје тоне, а управата врши криминален избор на партиски војници за членови на управни одбори

 • March 4, 2018
 • Коментари
Градот Скопје тоне, а управата врши криминален избор на партиски војници за членови на управни и надзорни одбори, регира ВМРО-ДПМНЕ на последната одлука на Советот на град Скопје. „Градот Скопје, претседавачот на Советот на градот Скопје Љубица Јанцева и градоначалникот Петре Шилегов на шверцершки начин, со сомнеж за неисполнување на зконските услови именуваат членови на […]

(Видео)ДИЈАСПОРАТА „ГРМЕШЕ“ ВО МЕЛБУРН: Македонската химна ечеше во Австралија!

 • March 4, 2018
 • Коментари
Македонската химна се пее од грлата на македонските иселеници кои живеат во Мелбурн. Улиците се обоени во врвена боја. Нашинците застанаа во одбрана на името, јазикот и идентитетот на нашата држава Македонија.   Melbourne wow! Posted by Macedonian Australian Pride on Saturday, 3 March 2018

ПАЈАКОТ НЕ ЈА НАПАДНАЛ ПОЛИЦАЈКАТА: Спасовски и СДСМ срамно ја потценуваат јавноста со апсурдни објаснувања, реагира ВМРО-ДПМНЕ

 • March 4, 2018
 • Коментари
„Докази за случајот има. СДСМ не смее да го руши угледот на институциите заради политички интереси. Барањето граѓаните да ѝ доставеле снимки на полицијата е недолично. Доволно е да се преслуша снимената службена комуникација и барањето на помош од страна на полицајката. Доволно е да се провери листингот од телефонот на партискиот функционер и да […]
Страница 4 од 7« Прво...«23456 » ...Последно »