Day: March 4, 2018

„МАКЕДОНСКИ ПОШТИ“ ПРОДАВААТ И КОМПИРИ: За испратено писмо, добивате фискала за купени компири

 • March 4, 2018
 • Коментари
Фискалните сметки на „Македонска пошта“ наликуваат на сметки како во супермаркет или на пазар. Па така на пример за испратена пратка, добивате фискална на која пишува услуга за купување на зеленчук. На една од фискалните сметки кои првично ги објави „Инфоњуз“, а за испратено писмо, пишува дека се купени компири. Реакција за фискалните сметки на […]

МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА СО РЕЗОЛУЦИЈА: Македонските политичари прогласени за „персона нон грата“ од Македонската заедница во Австралија!

 • March 4, 2018
 • Коментари
На семакедонските протести кои вчера беа организирани од Македонската дијаспора во Австралија, беше прочитана резолуција во седум точки, со која беа испорачани барањата од протестите, а за „персона нон грата“ од страна на дијаспората беше прогласен Зоран Заев   Резолуцијата на „Обединети Македонски организации од Западна Австралија“ која вчера беше прочитана на протестите во Сиднеј, […]

(Видео)СО ШТО ГО ШОКИРАШЕ ПУТИН СВЕТОТ: Руското супероружје од кое нема одбрана

 • March 4, 2018
 • Коментари
Русија има цел спектар хиперсонични крстосувачки нуклеарни ракети кои спречуваат каков било потенцијален конфликт, односно „принудуваат на мир“. Претседателот на Русија Владимир Путин на 1 март во обраќањето до Федералното собрание зборуваше за најновото руско оружје, кое ќе ја штити земјата во следните децении. Крстосувачки нуклеарни ракети „Почнавме да разработуваме нови видови на стратешко оружје […]

НЕИЗВЕСНА ВЛАДАТА НА МЕРКЕЛ: Четвртиот мандат на Мекрел виси на конец!

 • March 4, 2018
 • Коментари
Социјалдемократската партија (СПД) синоќа почна со пребројување на гласовите од членови, кои се изјаснуваа дали се „за“ предложената коалициска влада со конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел. Од резултатите од гласањето зависи дали Меркел ќе формира нова влада. Гласовите цела ноќ се пребројуваа во седиштето на СПД во Берлин, а резултатите ќе бидат соопштени утрово. […]

„ЗА СИТЕ ЖЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА“: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ гостин на прославата на УЖ во Македонска опера и балет

 • March 4, 2018
 • Коментари
Во организација на Унијата на Жени на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе се одржи настан под мотото “За сите жени во Македонија”, во салата на Македонската Опера и Балет. На настанот свое обраќање ќе имаат претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и претседателката на Унијата на Жени на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова.

ПОКАЧЕНИ ВОДОСТОИТЕ НА РЕКИТЕ: Топењето на снегот предизвика пораст на водостоите на реките

 • March 4, 2018
 • Коментари
Водостоите на реките во земјава се покачуваат и имаат тенденција на натамошно покачување, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму поради појавата на високи водостои препорачуваат граѓаните внимателно да се движат покрај реките и суводолиците, особено во делови од Западна Македонија. – Автоматските станици бележат покачувања на водостоите. Во Јегуновце утрово во 6:30 водостојот изнесува 190 […]

ПРОМЕНЛИВО ОБЛАЧНО НО ТОПЛО: Температурите денес до 20 степен, облачно со шанса за локален дожд

 • March 4, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен западен и северозападен ветер. Претпладне во западните делови со повремен локален дожд, а на планините особено во западните делови ќе има повремени и локални врнежи од снег.   Максималната температура ќе достигне од 8 до 20 степени. Во Скопје ќе […]

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА ПРОТЕСТИТЕ НА ДИЈАСПОРАТА: „Дејли Мејл“ пренесува за борбата на Македонската дијаспора во Австралија

 • March 4, 2018
 • Коментари
Македонците излегоа на улиците на Перт, Мелбурн, Бризбејн и Сиднеј на протест промовирајќи ги националните интереси, човековите права и правото на самоидентификација – пишува Британски „Дејли Мејл“. Весникот кој важи за еден од највлијателните во светот пренесува дека преку 30.000 луѓе излегле на улиците на Сиднеј во националните бои црвена и жолта, со барање да […]

“НАШЕТО ИМЕ НАШЕ ПРАВО“: Денес протести во Скопје и во 14 градови низ светот

 • March 4, 2018
 • Коментари
Во организација на движењето „Нашето име е наше право“, денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје, во 13 часот, ќе се одржи протестен собир. На протестот ќе биде изразено незадоволство од, како што пишува, политиките што ги загрозуваат националните интереси на македонскиот народ.   Собирот се одржува во ист ден заедно со протестите на Македонци од […]

ПРОТЕСТИ И ВО САД: Македонската дијаспора во голем број протестираше и во САД

 • March 4, 2018
 • Коментари
На собири под мотото „Ние сме Македонија“ македонските иселеници во САД и во неколку други земји денес и утре протестираат против промена на уставното име на Македонија, јави дописникот на МИА од Вашингтон. На собирот во центарот на Вашингтон денеска неколку организации и групи од Њу Џерси, Масачусетс,Њујорк и Вашингтон од македонската Влада побараа прекин […]
Страница 6 од 7« Прво...«34567 »