Day: March 4, 2018

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ОВЕКОВЕЧЕН ВО ДОЈРАН: Општина Дојран доби улица со името на Љубчо Георгиевски како благодарност

  • March 4, 2018
  • Коментари
Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски ќе добие чест една улица во Дојран да биде именувана според него. Станува збор за предлог на претседавачот, на советот на општина Дојран, Ристе Џинов. Според Џинов со именување на улица во Дојран ќе се одбележи придонесот на Георгиевски во ревитализација на Дојранското езеро преку проектот кој […]

(Видео)ПРЕКУ 20.000 МАКЕДОНЦИ НА ПРОТЕСТОТ ВО СИДНЕЈ: Побараа крај на преговорите за името, стоп на диктатот на НАТО и ЕУ и повлекување на законот за двојазичност

  • March 4, 2018
  • Коментари
Преку 20.000 Македонци според проценките на сиднејската полиција, денес во Сиднеј во 12.00 напладне по локално време учествуваа на протестите организирани од Македонската дијаспора чија цел беше да испратат порака до Македонските власти дека тие се против промена на името и идентитетот, против договорот за добрососедство со Бугарија, промена на името поради влез во НАТО, […]

(Во живо)ГОЛЕМ ПРОТЕСТ ВО СИДНЕЈ: Македонската дијаспора се собра на голем протест во Сиднеј, Австралија

  • March 4, 2018
  • Коментари
Голем број на Македонци од Австралија се собраа на денешниот протест кој се одржува во Сиднеј. Во моментов се одржуваат протести против промената на името на Република Македонија, во организација на иницијативата „Ние сме Македонија“. Видео во живо од протест: Posted by World Macedonian Congress – Australia on Saturday, 3 March 2018     Posted […]
Страница 7 од 7« Прво...«34567