25.000 ЕВРА ПЛАТА: Може да аплицираат и Македонци за оваа работа во Германија

Поврзано

ПО ТРИМЕСЕЧНА БЛОKАДА: Италија денеска ги отвори регионалните граници

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада, со што е овозможена поголема слобода на движење за повеќе...

БРЕГЗИТ ПРЕД ФИНАЛНАТА ФАЗА: Велика Британија го напушта единствениот пазар на ЕУ

Велика Британија ќе го напушти единствениот пазар на Европската унија и царинската унија до крајот на годината, без оглед...

И БЕЛГИЈА ГИ ОЛАБАВУВА МЕРКИТЕ: Во понеделник се отвараат границите и угостителските објекти

Третата фаза на олабавување на рестриктивните мерки започнува во Белгија од 8 јуни, најави премиерката Софи Вилмес. По неколку недели...

Додека германските работодавци бараат стотици илјади работници и во Македонија стигнуваат најразлични понуди за работа во Германија. Но оваа е една која со својата атрактивност и перспективност се издвојува пред другите. Познатиот франкфуртски аеродром ја објави својата намера да вработи луѓе од нашиот регион и така да го потполни својот тим.

Франкфуртскиот аеродром, најголем во Германија по обемот на остварен промет се наоѓа помеѓу првите пет најголеми во Европа, а и во светски рамки котира многу високо – тој е тринаесетти во светот по бројот на патници кои поминуваат преку него. Само за илустрација, минатата година преку овој аеродром поминале 64,5 милиони патници.

Но општо присутниот проблем со недостаток на работници не ја заобиколи ни компанијата Фрапорт која управува со франкфуртскиот аеродром. Според германските портали, на компанијата Фрапорт и нејзините сестрински фирми им недостигаат 2000 работници, односно од 20 000 работни места на аеродромот кои се потребни за нормално функционирање, секое десето е празно.

Како што наближува сезоната на годишните одмори, проблемот станува уште поголем, па Фрапорт одлучи да побара работници од Југоисточна Европа. Шефот на човечки ресурси на франкфурстскиот аеродром, Михаел Милер изјави дека сака директен контакт со работниците од Хрватска, Србија, Бугарија и Македонија кои се заинтересирани за работа на аеродромот во Франкфурт. Напомена дека се потребни како стрични работници, така и работници за сервис на аеродромот.

До крајот на овој месец Фрапорт планира да је објави својата понуда за работа, очекувајќи од кандидатите да имаат основно познавање на германски или англиски јазик. Планираат оваа година да вработат стотина работници, а наредната многу повеќе.

Што им нуди Фрапорт на работниците ?

За позициите за кои не се бара посебна стручна спрема, како што е носење на патничкиот багаж, Фрапорт е спремен да плати од 25 до 30 000 евра годишно во бруто износ. Оваа заработка би била повисока од минималната заработувачка во Германија, па Михаел Милер го потенцираше тоа и кажа дека компанијата е спремна на работниците да им обезбеди платен смештај. Тоа за идните работници е многу значајно имајќи во предвид дека ценовите на становите во Франкфурт и околината се премногу високи.

На фарнкфуртскиот аеродром оперираат и други фирми, така да на аеродомот има повеќе од 80 000 вработени.

Исто така Михаел Милер изјави дека не планираат да вработуваат сезонски работници, туку со платата, обезбедениот смештај и другите погодности да привлечат и задржат работници на подолг период. Така Фраборт би помогнала и околу доаѓањето на семејствата на своите вработени.

Актуелно

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

УШТЕ ЕДЕН ЦPН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Pекорден пик, 127 нoвoзaбoлeни во последниве 24 часа

Македонија бележи црни денови. Регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19 Во последново деноноќие. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Повеќе вести