PEKEТ 2 ТАПКА ВО МЕСТО: Мицкоски се зakaни ако пocтапката не биде транспарентна, јавно ќе објави дokази

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ЗА ДИМКОВСКИ: Јас го разбирам, но нe го оправдувам откако втор пат бeга од ТВ ДУЕЛ со него

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство од СДСМ Трајан Димковски втор пат бега од телевизиско соочување со дополнителниот заменик...

ТРИПУНОВСКИ: Приоритет за ВМРО-ДПМНЕ ќе биде аграрниот сектор и водостопанството

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во вечерашното гостување во еимсијата Што не е јасно...

Молк од Јавното обвинителство за аферата „Рекет 2“. Нема одговор на прашањата на Алфа дали кривичната пријава против Директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев и првиот човек на здравството Венко Филипче заглавила низ шалтерите на обвинителство, стои во фиока, или му е доставена на рака на обвинител.

Продолжениот празничен викенд не ја ослободува службата која треба треба да стои на располагање за одговори на новинарски прашања, ама сепак оттаму остануваат недостапни.

Последниот пат кога од обвинителството се одважија и споделија информации со јавноста посочија оти кривичната се уште не го нашла патот до јавниот обвинител и не е процесуирана.

-Пријавата поднесена од Вера Иванова е пристигната во Јавното обвинителство, но не е распределена до одреден јавен обвинител. Истата ќе биде распрепределена кај обвинител кој ќе постапува во насока на проверка на наводите наведени во кривичната пријава, изјавија од Обвинителството на 22 септември.

По споделените информации оти опозициската ВМРО-ДПМНЕ има докази за криминал во однос на овој случај, претседателот на партијата, Христијан Мицкоски со предупредување.

-Ако Јавното обвинителство не е транспарентно во постапките, јавно ќе ги објавиме документите, изјави Мицкоски.

За аферата што „пукна“ пред еден месец и го доби називот „Рекет 2“ се изјаснија и Дончев и Филипче. За Директорот обвинувањата биле небулозни, а за министерот смешни. Но и двајцата признаа оти имале средби со шведскиот инвеститор и дека праќале предупредувачки писма до фирмата заинтересирана да инвестира во земјава, ама и до шведскиот амбасадор. Во истите македонските претставници им пишале на Швеѓаните дека против фирмата што сакаат да ја купат се води истрага. Премиерот Зоран Заев, што на некој начин застана во одбрана на Дончев и на Филипче, рече дека дојавата за истрага ја добил дирекно од Јавното обвинителство, кое инаку треба да биде независно и да не споделува информации за истраги со никого, бидејќи се тајна. Пред десетина дена пак Филипче во обид да релативизира и „да го извади премиерот“ на прашање на Алфа одговори дека знаел декаобвинителството истражувало бидејќи побарало документи од Министерството за здравство.

Вера Иванова, претходна сопственичка на „Дијамед“ поднесе кривична за злоупотреба на службената положба на Дончев и Филипче, според пријавата, ја оштетиле и неа ама и државата преку обид да спречат влез на странски инвеститор, а со цел да извлечат пари и за себе.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести