November 28, 2021, 9:59 am

3овpевa состојбата на Косово: Албанците ги обвинуваат Србите дека им ја затруле водата во Дечани

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Канцеларијата за Косово и Метохија предупредува дека во тек е многу опасна и неодговорна кампања за дезинформација во албанската јавност, со која Србите, без ниту еден доказ, се обидуваат да бидат прогласени за одговорни за труење со вода во Дечани.

Ваквите лажни тврдења, кои се пласираат во некои албански медиуми од синоќа, а денес се придружени со изјави на албански политичари, не се, ниту можат да бидат засновани на докази, а тие се апсолутни дезинформации и лажни вести , се вели во соопштението на Канцеларијата.

„Сепак, тоа не го намалува нивниот опасен карактер, бидејќи слична кампања за ширење лажни вести служеше како изговор и повод за спирала на насилство, која кулминираше со погромот во март 2004 година.

Ваквото пласирање лажни вести може да има далекусежни последици врз веќе кревката безбедносна состојба во Косово и Метохија, се вели во соопштението.

„Ова се случува во времето на зголемениот број на инциденти против Србите во покраината, и сега на овој начин нивната цел зацртана, но безбедноста на манастирот Високи Дечани е повторно загрозена.

По овој повод, Канцеларијата за Косово и Метохија денеска ќе испрати писмо до сите меѓународни мисии кои работат во Косово и Метохија, со јасно барање да се запре оваа неодговорна кампања на лажни вести и дополнително да се заштитат Србите во покраината.

Канцеларијата посочува дека веста за труењето во Дечани најпрво била придружена со меѓусебни обвинувања и препукања меѓу албанските партии за одговорност за овој проблем, а сега Србите биле на мета.

„Затоа апелираме проблемот што се појави да не се користи за политизација и стигматизација на Србите“, се вели во соопштението.

Канцеларијата забележува дека слично лажно обвинение беше изнесено во 2019 година, кога Приштина тврдеше дека ливчињата од централна Србија се затруени, што се покажа како невистинито.

Како што објави Танјуг, повикувајќи се на приштинските „Репортери“, членот на Алијансата за иднината на Косово, Тима Кадрија, изјави дека еден од жителите, како што изјавила, видел „двајца сомнителни Срби“ во Дечани пред настанот со затруената вода во градот.

Latest News

ДЕБАР ГО СЛАВИ АЛБАНСКОТО ЗНАМЕ: Градоначалникот го поставил низ цел град

Денеска е ден на албанското знаме, па градоначалникот на Дебар Хекуран Дука го честиташе на фејсбук. Поради празнувањето во Дебар...

More Articles Like This