3ошто не правите HEДОВЕТНИ: Hoви кopoна мepки, мacки, вakцини, кopoна пасоши

Поврзано

Член на СДCM и поранешен професо на ПМФ: Царовска е неука, неискусна импровизаторка

На програмите на МОН и Царовска се спротивставуваат и универзитетски професори, членови на СДСМ. Еден од нив е и...

ПЦР тecтот за kopoнавируcoт нема никаква врска со миkpoчипoBи

Манипулативен пост ја дезинформира јавноста дека со ПЦР тестовите се „чипираат“ граѓаните и на доволно јасен начин повикува...

И3mислени изјави на Жak Атали – гopиво за теориите на 3aговор околу KoBид-19 и во земјава

Лажни зборови на Жак Атали се вметнати како фалсификат во една книга со интервјуа, каде е поместено и интервју...
- Advertisement -

Гледам министерството размислувало за заострување на мерките…

Кој идиотизам човече…

Смртноста од Ковид 19 во светски размери е oколу 0,05 проценти, точно е дека за жал илјадници луѓе ја загубија битката со коронавирусот, Точно е дека некои луѓе потешко поминуваат од други. Ама дали реално е потребна ваква паника?

Сега главна тема се новите мутации, добро познато е дури и за лаик како мене дека поголемиот дел од вирусуте и бактериите ретко мутираат да бидат посмртоносни од претодните соеви, а и да има такви мутации, тие бргу изумираат преку природна селекција, убивајќи го телото домаќин без кое не можат ниту да се реплицираат, ниту размножуваат, ниту да преживеат.

Читам одредени „експерти“ велат дека и од кога ќе се имунизира, вакцинира населението ќе треба да продолжиме маски. Дали навистина мислите дека обична маска или парче ткаенина ве штити од „опасен вирус“.

Големината на коронавирусот е помеѓу 50 и 200 нанометри, што е значително помало од луфтата помеѓу влаката на некои хируршки маски и обични ткаенини кои сите ги користиме задолжително.

Доаѓаме до корона-пасошите…

Големите фармацевтски компании вложија милијарди евра во пронаоѓање на вакцина за Ковид 19, не сум стручен за да знам колку е ефикасна, но знам дека овие пари во голем дел државно инвестирани треба некако да се вратат кај фармацевтската индустрија и инвеститорите за истата да не колабира. Од таму логично е да се најде начин да се примораат луѓето со сите расположливи средства за да бидат искористени што е можно поголем број вакцини.
Кога сме кај вакцината во Македонија за вакцинирање се пријавени само 4 илјади лица здравствен персонал од вкупно 18 илјади. Што говори многу само по себе.

На крајот да се вратиме на почетокот и на заострување на мерките. Знаете ли во колку лоша економска состојба се 100-тици гранки во македонското стопанство?

Знаете ли колку лош сигнал за економијата е забраната за исплата на дивиденди на банките? Директно се проблематизира и нивната ликвидност и нивната солвентност која многу веројатно е загрозена од нефункционалните кредиит и на граѓаните и на стопанството!

Која е логиката рестораните и кафулињата да работат само до 21 часот, што короната преку ден оди на спиење?

Оставете го народот да работи, секој човек има право да одлучува што ќе прави со својот живот и според религијата и христијанска и муслиманска, најголемиот дар од бога е слободната волја!

Орвел ја предвиде дистопијава во која живееме!

Не правите недоветни! #СледетеГиПарите

Статусто можете да го погледнете на следниот линк.

Latest News

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

More Articles Like This