September 25, 2020, 5:37 am

3 природни состојки од кои косата расте побрзо

Поврзано

Нayчницитe co нoвo иcтpaжyвaњe за Koвид-19: Кopoнaвиpycот мoжe дa пpeдизвикa Пapкинcoнoвa 6oлecт

Три различни научни студии во светот дојдоа до истиот заклучок – некои од пациентите по заразата со корона вирус...

Kpвната група влијае врз слабеењето: Луѓето од две kpвни групи тешko губат килограми

Луѓето кои имаат крвна група АБ + или АБ –, имаат потешкотии да го симнат вишокот килограми, тврди експерт...

Cимптoми кoи yкaжyвaaт нa ocлaбeн имyнитeт и кaкo дa ce зajaкнe

Зајакнувањето на имунитетот е фраза што најчесто ја слушаме со смените на сезоните, но која во никој случај не...
- Advertisement -

Ако ви требаат маски за ревитализација на косата по силното летно сонце, може да разгледате што имате во кујна.

Постојат многу фактори кои воедно влијаат на растот на косата, но често забораваме дека најобичните состојки и масла може да помогнат.

Масло од рузмарин
Со масажа на скалпот со масло од рузмарин косата ќе го забра растот, бидејќи маслото го зацврстува коренот и ја поттикнува циркулацијата. Може да додадете и неколку капки во шампонот.

Јајце
Ако косата упорно ви пука кога малку ќе подрасне, едно обично јајце може да ја спаси. Јајцата содржат протеини кои буквално ја лечат косата.

Помешајте 2 јајца со лажица маслиново масло и додадете ½ шолја топла вода. Промешајте. Маската нанесете ја на сува, расчешлана коса и нека остане да делува половина час.

Рицинусово масло
Маслото од рицинус има антимикробни и антибактериски својства кои ги „чистат“ сите непријатели кои го спречуваат растот на косата. Освен тоа, богато е со омега-3 масни киселини, витамин Е и протеини кои го обновуваат влакното.

Загрејте малку рицинусово масло и полијте го низ косата. Масирајте го скалпот и распоредете по целата должина. Нека делува најмалку 15 минути.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This