300.000 ПЕНЗИОНЕРИ ОСТАНАА ИЗМАМЕНИ: Наместо зголемување на пензиите за 5%, пензионерите добија едвај 1% но и повисоки даноци и поскапа струја!

Поврзано

(Видео) Цела јавност ја слушна вистината, а СДСМ се обидува повторно да мaнипулира со народот

СДСМ испрати соопштение за објавените нови „бомби“. Иако јавноста имаше можност да слушне што точно кажува екс-премиерот, од неговата...

Зоран Заев е фатен во kpиминал, со него Македонија нема иднина

Зоран Заев и СДСМ ги изневерија земјоделците. Во 2016-та ги лажеа дека ќе им обезбедат загарантиран откуп, загарантирани пазари...

(Видео) 15 јули е референдум дали ќе не биде како држава или не

На 15 не се работи за обични избори како што сме имале како што сме имале случај да гледаме...
- Advertisement -

Дојде први септември, а пензионерите не го добија ветеното и најавено покачување од 5 % проценти на пензиите. Преку  300 000 пензионери останаа излажани и изманипулирани од СДС, изјави на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

-ВМРО предупреди дека Заев лаже и дека кога пензионерите ќе ги подигнат своите пензии неѓа да ги добијат 5-те проценти што им следуваат. Нема да ги добијат ниту 650 денари кои им ги даваше ВМРО, а уште помалку 2100 денари колку што ги лажеа Заев и Царовска дека ќе им дадат како покачување. Тоа е вистинскиот лик на Заев и СДС. Лаги, манипулации, неизвесност и неспособност да се реализира ништо. Ова не е прв пат пензионери да бидат изманипулирани од страна на СДС. Пензионерите добро паметат дека токму во времето на владеењето на СДС  пензиите, наместо да растат им беа намалени за 8%. Во  2006 година просечната пензија изнесуваше 7864 денари, додека во  2016 година  13754 денари, што претставува зголемување за 79%, потенцираше Ѓорѓиевски.

Тој истакна дека пари за пензионерите нема, но пари за расфрлање и луксузирање на функционерите на СДС се наоѓаат. За само  25 дена по распишување на локалните избори, владата предводена од СДС потрошила неверојатни 32  600 000 евра на стоки и услуги и незаконски вработувања на партиски послушници и таканаречени шарени револуционери.

-СДС крати од пензионерите и го укина покачувањето пензиите од 5%, но затоа   потроши преку 30 милиони  евра на луксузи, патувања, дневници, опремување на кабинети и за вдомување на партиски војници. Расипничката влада на СДС, поради катастрофалните  економски политики кои ги води во изминатиот период, успеа да ја повлече економијата во надолна линија. Откако е СДС на власт за прв пат после долго време имаме пад на индустриското производство за 2,2%, за прв пат имама пад на просечната плата за 0.7%. Имаме 100 милиони евра помалку странски директни инвестиции во јули 2017, за разлика од јули минатата година, вели Ѓорѓиевски.

Тој вели и дека граѓаните ваквата недомаќинска и неодговорна политика на СДС ја препознават. Ваквото безобразно и непрофесионално владеење ќе заврши многу брзо. На предстојните локални избори граѓаните ќе им соопштат што мислат за расипничката политика  и СДС ќе биде поразен на изборите.

Latest News

Пред 69 години на Голи Оток пoчинa Панко Брашнаров – Првиот претседател на Заседанието на АСНОМ

На денешен ден во 1951 година на Голи Оток, во таканаречената „болница на работилиштето – мермер“, умрел Панко Брашнаров,...

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос на малопродажните цени на нафтените...

Новата нормалност, нajлоши на Балканот и 2,5 пати пoлoши од светскиот просек по cmpтнос од Koвид 19

Статистиката на „worldmeters.info“ покажува дека Македонија споредено со земјите од регионот има најлоши бројки во однос на заразени и починати. Според податоците за заразени на...

Туризмот во Македонија пoлoш од било кога – Само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод...

(Фото) Си оди младината.. – Иceлувaњeто од Македонија стана секојдневие, особено во последните три години..

Еден од најголемиот проблем во земјава со години е иселувањето на народот, особено во изминатите три години, а за сето тоа говорат и податоците...

More Articles Like This