September 25, 2020, 5:26 am

Воздухопловнитe cили и Морнарицата на САД се спремаат за вojнa нaд Цpнo Море

Поврзано

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според...

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта...

Затвop за зapaзените со кopoнавирус кои дале лaжни информации

Затвор од три месеци до две години им се зakанува на зарaзените со Ковид-19 во Турција, кои даваат нeточни...
- Advertisement -

Воздухопловната сила и Морнарицата на САД вежбаат за војна во Црното Море.

Заедничките тренинг мисии се витални за спремноста на војската на САД да ги демонстрира способостите да интегрираат платформи преку повеќе домени.

Овој месец, таква воена вежба имаа Воздухопловната сила и Морнарицата на САД, одкако изведоа заедничка вежба во Црното море.Вежбата се вокусираше на реалистична интеграција, операција и комуникација помеѓѕ воени бродови и воздухопловни сили за да се заштитат поморските домени.

Воената вежба се случи над интернационални води и воздушен простор во Црното Море и беше потврдена од 6-та Флота на САД.Вежбата, која се оджа во Неделата, не беше најавена однапред и тоа предизвика љубопитност помеѓу контролорите на онлајн системите за следење на воздушен простор, кој забележале повеќе воени летала.

Во центар на вежбата се наоѓа „УСС Портер“ Брод-Уништувач со следечки проектили, и влучува П-8А партолни летала, 4 Ф-16 Фалкон авиони, КЦ- 135 Стратотанкери и МQ- 9 Рипер

Ф-16 Фалкон авионите што учествувале во вежбата летале со „жива“ муниција, што не е вообичаено за ваква вежба.Сите четри авиони биле опремени со 2 проектили од типот АИМ-120Ц/Д, еден АИМ-9Х Сајдвајндер, два резервоари со дополнително гориво и АН/ААQ-33 Снајпер напреден уред за нишанење.

Оваа заедничка вежба на силите на САД следи исти протоколи како таа на Руската морнарица во регионот пред неколку месеци.

„Со оглед на тоа што 90% од глобалната екномомија и дигиталната комуникација патуваат преку подводни кабли во светските океани, заштитување на поморските домени никогаш не било поважно.“ Изјавува Заменик Генерал Џин Блек, Командир на 6-та Флота.„Со интегрирање на Воздухопловната сила на Сад во Европа за време на оваа мисија ни овозможи да создадеме реални и релеванти вежби за да се зајакне решителноста на САД во регионот на Црното Море.“ додаде тој.

Заедничките вежби се често опишувани како витални за спремноста на војската на САД и ја демострираат способноста да интегрираат платформи во повеќе домени. Единиците што учестуваа спроведуваа тренинг сценарија што вклучуваа тактички маневри и комуникација.

„Целта на оваа вежба беше команда и контрола во заеднича средина со нашите браќа и сестри од Воздухопловната сила, за да се зголемат нашите тактички можности, и екипата на Портер го направи токму тоа. Оваа вежба ни овозможи да продолжиме да се надградуваме и нашата заедничка способност да решаваме било какви поморски закани со брзина и ефикасност.“ Изјави Командир Крег Трент – Главен Командир на воениот брод „УСС Портер“.

Екипата на „УСС Портер“ и „П-8А Рипер“ имаа обемни неколку недели.

Воениот уништувач и леталото од патролниот одред ВП-47 оперираа во Црното море после дваесеттите оджувања на вежбните „Sea Breeze“, годишен настан на кои се приклучуваат воени сили од неколку држави, вклучувајќи ги: Бугарија, Грузија, Сад, Норвешка, Украина, Романија, Шпанија и Турција. Мултинационалната поморска вежба е создадена да се зголеми заедничката операција помеѓу државите кои учествуваат и да се зајакне регионалната безбедност во Црното море.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This