January 17, 2021, 11:33 am

3aвpши зaд peшeтки: Пoднeceнo oбвинeниe зa eднo лицe зapaди нeкoлкy cтopeни кpaжби нa вeлocипeди вo Скопје

Поврзано

Над 300 лица kaзнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (16/17.01.2021 година) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична...

Затворен угостителски објект во тетовско, работел по дозволеното време

Вчеравечер (16.01.2021) околу 21.30 часот, во тетовско Горно Седларце, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 41-годишниот...

Житeл на Cингeлиќ завpши во притвop: Во куќата на татко му чувал мapиxyaна, пиштoл и кypшyми

Во куќа во сопственост на таткото на 48-годишен жител на скопски Сингелиќ вчера биле пронајдени речиси 13 килограми марихуана...
- Advertisement -

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за продолжено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Во периодот од 23.10 до 21.11 обвинетиот со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија кои претставуваат повеќекратно остварување на истото кривично дело, искористувајќи исти прилики, се наведува во соопштението на Јавното обвинителство.

Имено, во четири одвоени кривично-правни настани, на различни локации во Скопје, обвинетиот влегувал во влезови од згради од каде крадел велосипеди. Притоа со употреба на физичка сила ги кинел сајлите со кои биле врзани велосипедите и противправно ги присвојувал.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот, поради опасност од бегство.

Latest News

Над 300 лица kaзнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (16/17.01.2021 година) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична...

More Articles Like This