3a двa дeнa Заев ja зaдoлжи Македонија зa 850 милиoни eвpa, дpжaвaтa нa aпapaти..

Поврзано

Први сме по cмpтнocт, последни по имyнизација: Албанската опозиција бара остaвки од Венко Филипче и Илир Хасани

Следејќи го темпото на вакцинација на населението во Македонија и споредувајќи го тоа со европските земји, дури и оние...

Заев со апел до Пауновски: „Рамковните“ да се примаат на работа, а не да се води јавна вojна преку медиумите

Околу 750 лица вработени според Рамковен договор се веќе распоредени по институции, 350-360 остануваат за дораспоредување, поради правни формалности,...

Џафери за kpивичните: Не бре брат, јас не се преоптоварувам, ако сакаат нека поднесат уште 10 kpивични, но Собранието не се базира на Kpивичниот...

Ако сакаат нека поднесат уште 10 кривични пријави, но Собранието не се базира на Кривичниот законик туку на Уставот...
- Advertisement -

За два дена Заев ја задолжи Македонија за 850 милиони евра. Државата е ставена на апарати.

Заев издаде еврообврзница од 700 милиони евра, за која треба да плати камати од 80 милиони, и на домашниот пазар се задолжи за 70 милиони, вкупно 850 милиони.

Заев со ова задолжување се спасува од банкротот кој беше неминовен како резултат на лошите политики и неадекватното менаџирање на кризата.

Долгот со овие задолжувања официјално ќе скокне над 7 милијарди евра, и 65% од БДП.

Ова задолжување е само за крпење на дупки, и доколку нема промена на политиките, наскоро ќе ни треба ново задолжување. Државата ќе тоне, пари нема, а каматите ќе стануваат се поголеми.

Затоа наместо на крпење на дупки државата треба да се насочи кон развој. – Стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Latest News

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

More Articles Like This