January 28, 2021, 3:19 am

3a пpв пaт од гpaѓанскaта вojна: Haционалната гapда cпиe во xoдниците на Koнгpecoт

Поврзано

Зakaни од домашен тepoризам во САД

Соединетите држави се соочуваат со зголемени закани од домашен тероризам од луѓе незадоволни од резултатите на претседателските избори, објави...

Бајден потпиша „смpтнa kaзна“ за женски спорт

Џозеф Бајден, новоизбраниот американски претседател, потпиша извршна наредба со цел да се спречи дискриминацијата, но тоа предизвика големи реакции...

Bakцини – “Maлo cyтpa”: Заев и Филипче cи игpaaт pacипaн тeлeфoн

Во ова време на пандемија додека многу земји ширум светот веќе започнаа со вакцинација, или веќе се во процес...
- Advertisement -

Стотици војници на Националната гарда спијат на камениот под на американскиот Капитол, додека безбедноста се интензивира во Вашингтон, а главниот град оди во локдаун една недела предод инаугурацијата на Џо Бајден.

Војниците, кои се стационирани во Вашингтон, по минатонеделниот упад, беа забележани како лежат со оружјето додека спиеја на подот на Капитол во средата наутро.

Ова е за првпат војниците да постават камп во Капитолот по Граѓанската војна.

Националната гарда е овластена да испрати вкупно 15.000 војници во Вашингтон за да помогнат во заштитата на главниот град пред инаугурацијата на Бајден. Веќе има 6.200 војници на теренот во ДЦ. Најмалку 10.000 ќе бидат во градот до сабота, а преостанатите 5.000 се во состојба на готовност во случај да избувне насилство.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This