3aeв: Блokaдата од Бугapија нe ja глeдaм како пpoблем

Поврзано

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...
- Advertisement -

Вчера Зоран Заев во интервју за „Трилинг“ нагласи дека блокадата од Бугарија не ја гледа како проблем.

„Од Бугарија се случи неразумен, нерационален и не го гледам како проблем заради тоа што навистина на една Бугарија не и врши работа. Пријателството е придобивка за сите. Соработката и зголемувањето на соработката е предност за сите и Македонците и за Бугарите, и за сите од сите етнички заеници“, рече Зоран Заев.
Заев додаде дека Западна Европа, Северна Европа и Североисточна Европа ќе ги почитува Македонија и Бугарија ако се повеќе заедно здружени.

„Се отворија прашања кои што верував дека треба да ги решаваме и да разговараме во иднина. Верував дека можеме со поголеми динамики да ги решаваме оние делови кои што ни се во договорот за пријателство“, истакна Заев.

Latest News

Oблaчнo пocвeжo вpeмe co пoвpeмeн дoжд, yтpe пooбилни вpнeжи

Времето денеска ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и...

More Articles Like This