January 16, 2021, 8:53 am

3aeв: Пocветени cмe cилнo нa евpoпската aгeндa

Поврзано

Akтивни 16.231 cлyчaj co Koвид-19: Pacте бpoјoт нa oздpaвeни пaциeнти

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од...

Македонија, Црна Гора и Албанија воведоа caнкции кон Белорусија

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската унија против Белорусија, објави Советот на ЕУ. „Земјите-кандидати: Република Македонија, Црна...

Kолку е kaзнет и оcyден тој што го зaпали македонското знаме во Софија?

Корисници на социјалните мрежи дали некој од македонските власти реагирал на палењето на македонското знаме во Софија и дали...
- Advertisement -

Определеноста кон значителен напредок на стратешки важните проекти за државава, како што се следната фаза на патното регионално поврзување во рамките на проектот Коридор 8 и проектот Интерконективен гасовод Македонија – Грција, како и вложувањата во здравствениот сектор, во делот на зелената агенда и енергетската ефикасност, водоснабдувањето, беа тема на разговор на денешната средба меѓу премиерот Зоран Заев со заменик-претседателката на Европската инвестициска банка, Лилјана Павлова и со секторски претставници на ЕИБ, на која присуствуваше и министерот за финансии, Фатмир Бесими.

-Посветени сме силно на европската агенда. Унапредувањето на регионалната инфраструктура значи можност за подобро инфраструктурно поврзување на нашата држава со регионот, но и меѓу државите во регионот, што значително влијае и на унапредувањето на политичката соработка. Подеднакво важна е и поддршката што ја добиваме во делот на унапредувањето на квалитетот на живот на граѓаните дома, рече премиерот Заев и се заблагодари за досегашната успешна соработка.

Latest News

Cилeн зeмjoтpec peгиcтpиpaн вo Татарски Теснец

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени соред Рихтеровата скала синоќа е регистриран во Татарски Теснец во Русија, соопшти Европски...

More Articles Like This