4 причини зошто вторите бракови се посреќни и траат подолго

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Според Фондацијата за брак, 45% од првите бракови завршуваат со развод, додека само 31% од вторите бракови се неуспешни. Дали луѓето кои втор пат се одлучуваат на ваков чекор имаат поголеми шанси да ја пронајдат нивната среќа? Најверојатно одговорот е да, а погледнете и зошто.

1. Вежбањето ве прави професионалци
Вториот брак ужива во придобивките од искуството. Се разбира, и овде постои период на прилагодување, како и кај која било друга промена. Но во вториот брак луѓето веќе знаат што да очекуваат, особено кога станува збор за делење и водење на домот.
Во вториот брак луѓето знаат што функционира, а што не, и знаат како правилно да ги одбираат нивните битки. Тие имаат барем основно разбирање за ефективната комуникација и решавање на проблемите. Со сите овие фактори, вториот брак е вистински рецепт за успех.

2. И двајцата сопружници се знаат подобро
И двајцата партнери поминале многу време созревајќи и размислувајќи за себе. Не би започнале втор брак без да ја искусите болката од првиот. Многу луѓе ѝ дозволуваат на оваа болка да му го отвори патот кон личното откривање, лекување и промена. Вторите бракови често се и посреќни бидејќи луѓето научиле да не ги повторуваат нивните грешки.

3. Овој пат и двајцата партнери сакаат да функционира
Во вториот брак и двајцата партнери навистина се мотивирани да работат на врската за бракот да биде успешен. Ова не значи дека мотивацијата не постои во првиот брак, но луѓето кои еднаш поминале низ ова се мотивирани на друго ниво.

Кога веќе го искусиле крајот на еден брак, тие се попосветени и сите проблеми ќе ги сфаќаат посериозно. Овие луѓе многу добро знаат што ги чека ако бракот е неуспешен.

4. И двајцата партнери покажуваат благородност
Покрај мотивацијата, во вториот брак и двајцата партнери чувствуваат благодарност, најмногу за втората шанса, но чувствуваат благодарност и за животот и за љубовта бидејќи знаат колку се вредни. Благодарноста навистина нè подигнува. Таа го зема она што го имаме и го претвора во многу повеќе. Го претвора одбивањето во прифаќање, а хаосот во ред. Благодарноста ви помага да најдете смисла во вашето минато, ви носи мир и ви создава подобра визија за утрешниот ден.
Извор:кафе пауза

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести