(Видео) Илјадници на улица, Австријците се кренаа пpoтив кopoна мерките

Поврзано

Се ypна вoeн хеликоптер во Турција, зaгинaa девет лица

Воен хеликоптер се урна во источна Турција, при што загинаа 9 лица, а четири беа повредени, соопшти турското Министерство...

Силeн зeмјотрес од 7,3 стeпени го погoди Нов Зеланд, издадено пpeдупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, поради што е издадено предупредување за цунами. Брановите на...

Дe6eлинaтa знaчитeлнo ja згoлeмyвa cmpтнocтa oд Koвид-19: 2,2 милиoни oд 2,5 милиoни cmpтни cлyчaи ce cлyчилe вo земји co виcoк бpoj дeбeли лyѓe

Истражување на Светската агенција против дебелина открива дека значителен број смртни случаи поврзани со Ковид-19 можеле да бидат спречени...
- Advertisement -

Австриската влада воведе трет карантин кон крајот на декември за забавување на пандемијата.

Затворени се сите непотребни продавници, културните објекти, спортските сали, училиштата и универзитетите.

“Податоците за мртвите се глупости. Не сакам да завршам како во Кина каде ништо не е дозволено”, рече Габи стоејќи покрај натписот “Вие сте болест, ние сме лек”.

“Ние пораснавме! Цело време излегував веќе една година и не бев заразена со коронавирус. Не доаѓа предвид да се вакцинирам”, додаде таа.

Мавтајќи со австриски знамиња, повеќето учесници не носеа маски и не почитуваа дистанца.

Поранешниот заменик-канцелар на крајната десница, Хајнц-Кристијан Страхе, исто така без маска, исто така присуствувал на митингот.

Наспроти овој, митинг за поддршка на рестриктивните мерки бил организиран од екстремно левичарските активисти, на кои биле собрани околу 500 луѓе.

Австрија има 8,9 милиони жители, а денеска имало вкупно 7053 смртни случаи од ковид-19.

Експертската група му препорачала на австрискиот канцелар Себастијан Курц да не ги укинува ограничувањата на 25 јануари како што било планирано затоа што бројот на заразени не се намалува , а новата британска варијанта на вирусот се шири побрзо.

Научниците советувале работата од дома да биде задолжителна и да се продолжи карантинот.

Владата утре ќе ги објави новите мерки.

Latest News

САД не го сакаат Фрчкоски за амбасадор

Љубомир Данаилов Фрчкоски, за кого неодамна беше објавено дека ќе биде новиот македонски амбасадор во Вашингтон, од Соединетите Американски...

More Articles Like This