Митовски: Нашите „стратешки партнери“ се многу лути на Заев

Поврзано

Алијанса: Bлaдата вчepa нacилно ги донec cитe пpaтеници oд дoмa, дypи и оние кои имаа тешka дomaшна cитyaциja

Координаторот на пратеничката група на Алијанса на Албанците и на Алтернатива Скендер Реџепи денеска изјави дека Владата вчера покажала...

Повторно висок број новопримени во Скопје: Дневна состојба во Koвид-центрите

Во Скопје се хоспитализирани 39 нови пациенти со компликации од коронавирусот, со што бројката сега изнесува 323 лица кои...

Aдeми: Mнозинcтвото има koнзистентнocт и вo нaшитe cтaвoви и вo пoлитичкoто дeлyвaњe

Со вчерашното гласање на доверба на Владата се расчистија дилемите наметнати од опозицијата за нестабилно владејачко мозинство, изјави денеска...
- Advertisement -

Политичките импликации од целата работа е дека во Македонија можеш да направиш криминал, а ако направишш од тој криминал многу пари, можеш да се договориш, нема да има потреба од судии, обвинители, полиција, академии за јавни обвинители. Ако си успешен криминалец во оваа држава ти си слободен човек.

Една од посериозните политички импликации е исто така дека имиџот на Македонија во меѓународната заедница. Тој со ова е максимално уништен. Го читавте известувањето на Стејт департментот и Европската унија. да следат како ќе се одвива потрага по бегалец од правда. Мислам дека стејт департментот до сега следел само потрага по Ел Чапо и по Мијалков. – вели Александар Митовски.

За ова ќе треба да мисли Зоран Заев како ќе го оправда, она што имам информација од кулоарите дека добил сериозни предупредувања и нервозни пораки од преставниците од Американската амбасада во Македонија. Имаше една информација пред некоја недела токму Зоран Заев имаше пред некоја недела дека добил и порака дека треба да се стави крај – its Finished. Веројатно нешто, што точно не знам, но дека се нервозни, треба да завршат и дека треба да прекинат нешто и на кој начин се води државата.

После ова ние далеку сме од претпристапни преговори о Европската Унија после уцените од Бугарија, но сега после ова ќе бидеме уште подалеку.

Сега ќе бидеме уште подалеку, во ЕУ, следниот извештај ако биде позитивен тогаш ќе мислиме дека е несериозен и мислам дека Дејвид Гир. После ова јасно е дека ќе добиеме и крајно катастрофален извештај во судството – вели Александар Митовски во гостувањето во Заспиј ако можеш,, на Алфа телевизија.

Latest News

Шok cнимки нajдeни вo тeлeфoн: Фoтoгpaфиитe oд cakaтeњe нa иcчeзнaтитe e нoв дokaз пpoтив eкипaтa нa “Heвoљa”

До клучни докази против криминалната група на Вељко Беливук, Марко Миљковиќ и Дарко Елеза, покрај останатите материјални траги, полицијата...

More Articles Like This