ВЛАДАТА НА ЗАЕВ СПРЕМА ФАЛСИФИКАТ ИЗБОРИ: Чауш од затвор на социјалните мрежи објавува доверливи списоци на луѓе од Министерството за социјални работи!

Поврзано

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за...
- Advertisement -

Закир Бекири Чауш, еден од најверните соработници на Заев кој поради тоа што почна да му прави повеќе штета отколку корист на Бејли заврши во затвор, оттаму на социјалните мрежи почна да објавува доверливи информации

Имено, тој на неговиот ФБ профил, кој го уредува додека е во затвор објави доверлив список на лица од министерството за труд и социјални работи, на лица приматели на социјална помош, заканувајќи и се на министерката од неговата партија дека ќе и испрател 1.000 луѓе да спијат пред врата на нејзиниот кабинет.

Тој додава и дека Мила Царовска била нацист, додавајќи дека 98% од лицата кои според него биле малтретирани од новата влада на СДС биле муслимани. 

На овие лица како што додава членот на СДС и еден од најдоверливите луѓе на Заев, Чаушот додава дека им била укината социјалната помош затоа што во одреден период добиле социјална помош од роднини во странство преку системот за брз трансфер за пари.
Царовска, во предизборната кампања ветуваше дека на овие лица ќе им биде вратено правото на социјална помош, но наместо тоа, таа го зголеми списокот на лица кои го губат правото, а на тие кои веќе го изгубиле им издаде парични казни.

Но она што сериозно загрижува е податокот дека Чаушот кај себе воопшто има ваквов вид на доверливи информации кои потекнуваат од Минтерството за труд и социјална работа, што само го потврдува сомнежот дека СДС и Зоран Заев за време на изборната кампања имаат намера да вршат притисоци и да поткупуваат гласачи преку нудење на разни поволности токму на овие загрозени групи на граѓани.

За ваквата злоупотреба и пред изборите на 11-ти декември постоеа сомнежи, поради кои Јавното обвинителство покрена и постапки против функционери на СДС, меѓу кои и против братот на Зоран Заев, Вице Заев но и против командирот на ПС Куманово кој заедно со неколку невладини, користејќи ги овие списоци нудел огревно дрво и друга социјална помош барајќи гласови за возврат.

Чаушот на ФБ се пофали и дека набрзо ќе излезе од затвор, со што се интензивира опасноста од нереглуарности за локалните избори, кои владата на Заев ги припрема, имајќи во предвид дека поголемиот дел од МВР веќе е партизиран и има насоки да помага во крадењето на изборите.

 

 

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This