September 21, 2020, 5:29 pm

5.000 вработувања во здравството

Поврзано

Одбиeни амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за обезбедување на компјутери за децата кои немаат

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа воздржано за измените на законите за основно и средно образование, соопшти пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска. Ваква...

Ќе ѝ плаќаме на Грција 35.000 евра годишно за да го чува македонското небо…

Меморандум за забрзување на процесот на интеграција на Македонија во ЕУ; Меморандум за формирање на Координативен комитет за економска...

Дали ова е новиот потkyп на Заев?

Од помпезно најавуваниот четврт сет на антиkpизни мерки најавуван веќе два месеци нема ништо. Дали владата со новиот пакет...
- Advertisement -

Клиниката за токсикологија како и во поголем број здравствени установи има постојано потреба од нов кадар и од доктори, сестри и од болничари, посочи денеска министерот за здравство Никола Тодоров.

тодоров1

Тодоров денеска беше во посета на Клиниката каде што беа набавени и нови апарати, а било разговарано и за потребата од нов кадар.

– Иако јас откога сум министер досега имаме вработено во здравството околу 5.000 здравствени работници и соработници, сепак се уште има потреба од нови вработувања во здравството. Ова е еден процес кој никогаш не треба да сопре. Впрочем, тоа било и најголемата грешка што е направена во минатото, еден кадровски егзодус со кој се оставија голем број на болници без потребниот персонал, особено без доктори и сестри. И со 5.000 вработувања во овој период не се затвори таа дупка која беше креирана како резултат на долго време невработувања во здравството, рече Тодоров.

Според него, здравството е област во која не смее да се импровизира особено во делот на кадарот и грешките кои се направени во минатото се рефлектираат и чувствуваат и од тој аспект имаат обврска постојано да инвестираат во човечките потенцијали во здравството. – Опремата е многу значајна, зградите исто така, но она што го прави здравството силно се доволниот број посветени здравствени работници без кои не може да се замисли нормално функционирање на здравствениот сектор, додаде Тодоров.

Latest News

Жителите на улица „Вocтaничка“ утре без вода

Без вода утре од 8 часот ќе останат корисниците од улицата Вocтаничка во Скопје. Како што соопшти Јавнто претпријатие Водовод...

Одбиeни амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за обезбедување на компјутери за децата кои немаат

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа воздржано за измените на законите за основно и средно образование, соопшти пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска. Ваква одлука донеле поради тоа што...

Тешко повpeдени две лица во сообраќајна нecреќа кај Радовиш

Вчера на патот Струмица – Радовиш се случила сообраќајка во која двајца се тешко повpeдени. Како што стои во соопштението од МВР: На 20.09.2020 во...

Ќе ѝ плаќаме на Грција 35.000 евра годишно за да го чува македонското небо…

Меморандум за забрзување на процесот на интеграција на Македонија во ЕУ; Меморандум за формирање на Координативен комитет за економска соработка и Техничка спогодба за...

Столтенберг oбвинyвa: Пaндeмијатa се користи за да се ослабне НАТО

Пaндeмијата од Ковид-19 се користи во обид да се оcлаби НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг на настан организиран од Центарот за...

More Articles Like This