6.6 МИЛИОНИ МИГРАНТИ ЧЕКААТ ЗА ВЛЕЗ ВО ЕВРОПА: Британски „Телеграф“ со анализа за мигрантската криза – 150.000 мигранти „резервирани“ во Македонија!

Поврзано

СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ БАРААТ ПОМОШ ОД ДРЖАВАТА: Мерките на Владата итно да се продолжат за уште два месеци

Мерките на Владата итно да се продолжат за уште два месеци – побара Сојузот на стопански комори. Фирмите не...

Прв смртен случај кај медиумските работници од коронавирус во земјава

Со смртта на 56 годишната жителка на Лабуништа, бројот на починати од коронавирусот во ова село се искачи на...

ШТИП Е НОВОТО ЖАРИШТЕ: Со извршени 100 тестирања регистрирани 55 позитивни текстилни работници

Во Штип до вчера се издадени 55 решенија на позитивни лица на вирусот за домашно лекување и самоизолација и...

Според анализите направени од британскиот весник Телеграф бројката на мигранти од Блискиот Исток и Северна Африка е огромен, поточно околу 6.6 милиони мигранти чекаат за влез во Европа. Изворите на Телеграф се од германски Билд до кои протекле информации од германските тајни служби за 6.6 милиони луѓе кои чекаат влез во Европа.

Стравот кај европејците о во последните 3 години е доаѓањето на летото и поволните временски услови за преминување на Средоземното Море и пристигнување во Европа. За Македонија и Европа сепак најголемата опасност демнее од оние 3,3 милиони мигранти кои се сместени во Турција. Прашањето е дали тие ќе останат во Турција? Тоа зависи само од добрата воља на Ердоган кој значително ги има заладено односите со Европската Унија. Тој може оваа карта да ја корист како џокер во пресметката со било кој европски лидер и во секој момент да ја отвори врата од ,,пеколот’’ за Европа.

Европската Унија врши огромен притисок врз своите членки за прифаќање на квотите за примање на мигранти особено на ,,лошите момчиња’’ како земјите од Вишеградската група, Чешка, Словачка, Унгарија и Полска.

Заев за да се додворува кај европските бирократи доброволно се пријави за прием на 150 илјади мигранти во Македонија. Страрегијата за бегалци и мигранти на Царовска е за наредните 10 години во која се предвидува изградба на кампови, социјални станови, обезбедување бесплатно школство, здравсто и работни места за 150 илјади мигранти.

Лидерот на најголемата партија во Македонија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски јавно изјави дека повеќе пати добивал непристојни предлози за прием на 150 илјади мигранти во Македонија, но секој пат категорично одбил.

Тиранската платформа полека, но сигурно се остварува преку законот за двојаичност и најавените ослободувања на терористите, Заев го потпиша и штетниот договорот со Бугарија, следно на менито е прием на 150 илјади мигранти и промена на уставното име. На предавствот му нема крај.

Телеграф.ко.ук

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести