September 24, 2020, 8:41 am

75 години од паѓањето на првата атомска бомба

Поврзано

СЗО ja мeнyвa cтpaнaтa: Имa нaмepa дa ja пoддpжи пpoмoцијaтa нa pycкaтa вakцинa пpoтив кopoнaтa Cпyтник V

Светската здравствена организација има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против вирусот корона Спутник V, изјави директорот...

На повидок уште една вакцина: „Џонсон и Џонсон“ ја започна третата фаза од испитувањата за вaкцина пpoтив Ковид-19

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вaкцина за новиот коpoнавирус....

За над 10 отсто намалени приходите поради пaндемијата, според извештајот на Меѓународната организација на трудот

Приходите од труд во време на пандемијата во првите девет месеци од оваа година во светот се нaмалија за...
- Advertisement -

Камбаните се слушнаа во Хирошима, Јапонија, на одбележувањето на 75 годишнината од пуштањето на првата атомска бомба.

Но меморијалниот настан оваа година е намален, поради екот на пандемијата.

На 6-ти Август 1945 година, Американскиот бомбардер пушти ураниумска бомба над градот, убивајќи околу 140,000 луѓе.

Три дена подоцна второ нуклеарно оружје беше фрлено над Нагасаки.Две недели подоцна, Јапонија се предаде, со што заврши Втората Светска Војна.

Рано во Четврток, Премиерот на Јапонија Шинзо Абе и градоначалникот на Хирошима се приклучија на преживеаните од тој ден и нивните роднини, во Паркот на Мирот.

Паркот е обично преполн со илјадници лугѓе, но оваа година присуството е драстично намалено, со столчиња распределени низ целиот парк и задолжително носење на маска од страна на присутните.

Момент на молк се одржа во 08:15, точниот момент кога бомбата беше фрлена на градот.

„На 6-ти Август 1945, една атомска бомба го уништи нашиот град. Тогаш велеа дека ништо нема да расте тука во наредните 75 години.А сепак, Хирошима закрепна, станувајќи симбол за мир.“ Изјави градоначалникот Казуми Матсуи.

Latest News

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски, рочиштето одложено

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје...

Соседите плакнат очи: Дара Бубамара и на тераса се шета по градник (фото)

По серијата жешки фотографии од Монте Карло, Хрватска, Грција и Малдиви, Дара Бубамара објави и жешка фотографија од тераса. Откако неодамна возеше во автомобил „Ферари“,...

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на независност, но и во претходниот...

ВИДЕО: Тотенхем пристигна во Скопје и се 3aтвори во хотелот „Хилтон“

Тотенхем притигна во Скопје, тие се сместени во хотелот „Хилтон“ во близина на салата на СЦ „Јане Сандански“ во Аеродром. Играчите и стручниот штаб немаа...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните месеци, но според сегашните проценки,...

More Articles Like This