August 13, 2020, 3:05 pm

76 отсто од пoчинaтитe од кoрoнaвиpyc во Македонија имале хpoнични бoлecти

Поврзано

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи...
- Advertisement -

Согласно податоците од историјата на болеста, огромен процент од починатите од коронавирус се пациенти кои имаат претходни хронични заболувања. Според денешната статистика, од 193 починати лица, најголем дел се на возраст над 60 години, а кај 76 отсто се регистрирани бројни коморбидитети, како што се хронични болести, болести на кардиоваскуларниот систем, белите дробови и шеќерна болест.

Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека во последните 24 часа се направени 841 тестирање, регистрирани 103 нови случаи, и тоа во Скопје 46, Куманово 6, Прилеп 2, Тетово 17, Струга 9, Велес 3, Битола 1, Охрид 3, Кавадарци 1, Гостивар, Струмица и Свети Николе по 1 и во Ресен 6 пациенти.

-Регистрирани се 13 оздравени пациенти и тоа во Скопје 10, Прилеп 2 и Тетово 1. Починати се пет лица, тројца од Скопје, еден од Куманово и еден од Тетово. Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја од почеток на епидемијата е 4.157, оздравени 1.723, починати 193 и во моментот активни случаи 2.241. Вкупно се направени 43.881 тестирање за Ковид-19, рече Филипче.

Во однос на состојбата во болниците, потенцира министерот, во овој момент се хоспитализирани 318 пациенти. Посочи дека на Инфективната клиника се хоспитализирани 95 пациенти, од кои 37 се на кислородна поддршка, нема пациенти кои се на механичка вентилација.

-Во однос на потребата за зголемување на капацитетите, во изминатите два месеци интензивно работевме на дополнителниот капацитет, тоа е монтажната болница. Таа е целосно подготвена и е достапна за лекување на пациенти со Ковид-19. Утрово разговаравме и со директорката се направи план за ротација на лекари, лекарскиот кадар. Тоа е болница што има површина од 1.000 метри квадратни и се сместени 70-тина кревети, со тријажен центар, значи за прием за хоспитален дел, односно за хоспитализација, прием на пациенти и секако амбулантски дел, додаде Филипче.

Latest News

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21,...

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план за зацврстување на француското присуство...

Извpшeн yвид на мecтoтo кaдe зaгинa paбoтник во Кpивoгaштaни

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника од МВР – ОВР Прилеп и во присуство на државен инспектор за...

More Articles Like This