November 30, 2021, 10:41 pm

Aвиjaција, тeнkoви и apтилepија: Што сѐ зaплeниja Талибанците при зазeмањето на Авганистан?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Раководството на движењето „Талибан“ прогласи победа во дваесетгодишната авганистанска војна. Знамиња на екстремистичка организација се веат над Кабул, претседателот Ашраф Гани ја напушти земјата, а војниците и цивилите од западните земји се евакуирани.
Талибанците го преземаа оружјето и опремата на Републиканската армија, која капитулираше. Наскоро ќе има добро опремени сили, но и некои други можности.

Талибанскиот режим не издржа ниту неколку месеци во есента 2001 година. Армијата на Северната алијанса, со поддршка на американската авијација, ги принуди екстремистите да се повлечат во соседен Пакистан. На екстремистите им недостасуваше оружје и опрема. Американските и сојузничките авиони ефикасно уништија кампови со оружје. Талибанците започнаа голема партизанска војна низ целата земја и го набавија најновото западно оружје. Покрај тоа, се зголемија пратките на оружје од Пакистан.

Во текот на 2010 година, американското оружје, германска пушка или јапонска радио станица можеше да се купи за било какви пари на кој било авганистански пазар. Пазарниот асортиман беше исполнет со оружје од конвоите на НАТО кое го купуваа терористите. Кога Талибанците започнаа широка офанзива во мај, екстремистите не беа полошо вооружени од авганистанската армија.

Талибанците се многу помотивирани. Државната армија се распадна откако американската војска почна да се повлекува. Ниту американското оружје, ниту долгогодишната обука на западни инструктори не им помогнаа. Се испостави дека сите седум корпуси не беа во можност да реагираат. Дури и цели одреди преминаа на страната на Талибанците со оружје и опрема.
Екстремистите објавија фотографии и видеа на социјалните мрежи со голем број трофеи што ги освоија во американските бази. Во Кундуз тие презедоа десетици оклопни возила, среден тенк Т-55 и беспилотно летало. Стотици единици за специјална опрема, резервни делови и опрема беа пронајдени во базата во Баграм, додека хеликоптери и лесни борбени авиони беа пронајдени во градот Мазари Шариф.
Сериозен арсенал
Талибанците го зедоа целото оружје на авганистанската армија, освен опремата што беше пренесена преку границата во други земји, пред се Иран.
Според билтенот „Воена рамнотежа“, авганистанската армија располагала со 40 средни тенкови Т-55 и Т-62, 640 оклопни транспортери МСФВ, 200 оклопни возила „Макспро“ и неколку илјади „Хамерс“. Меѓу оружјето имаше сериозна артилерија: околу 50 ракетни фрлачи „Град“, 85 хаубици Д-30 од 122 милиметри, 24 хаубици М154-милиметри од 155 милиметри и околу 600 минофрлачи. Сега овој арсенал оружје е кај Талибанците.

Покрај тоа, екстремистите запленија десетици илјади оружја со мал калибар од западно производство, тони муниција, опрема за ноќно гледање, термографски камери, специјална опрема, униформи и заштитна опрема. Во пропагандното видео „Талибан“ тие ја прикажаа опремата на војниците на специјалните единици, што не е ништо полошо од американската.

Авганистанската армија имаше 22 лесни ловци-бомбардери ЕМБ-314 „Супер Тукано“, четири транспортни авиони Ц-130Х „Херкулес“, 24 лесни авиони „Цесна“ 208В и 18 авиони со турбопроп РС-12. Воената авијација вклучува и шест нападни хеликоптери Ми-35, 76 воени транспортни хеликоптери Ми-17, 41 лесни хеликоптери МД-530Ф и околу 30 повеќенаменски хеликоптери УХ-60А „Блек хок“. Се разбира, не сите техники се во најдобра состојба. Меѓутоа, ако само дел од тоа е точно, Талибанците имаат нови можности.
Авијацијата на терористичка организација претставува закана за соседните земји. Треба да се каже дека причина за американската инвазија беа терористичките напади на 11 септември 2001 година, кога екстремистите киднапираа неколку патнички авиони и со нив погодија високи згради во Њујорк. Теоретски, секој талибански авион е „џихад авион“ во кој може да се натовари експлозив. Авганистанската војска не размислуваше за тоа и тие ја обезбедија опремата без да се обидат да ја оневозможат. Дури и многу пилоти доброволно им се придружија на исламистите.

Денес Талибанците тврдат дека не планираат да нападнат други земји. Меѓутоа, кој знае што ќе одлучи подоцна. Купиштата оружје можат да му дадат сигурност на раководството на организацијата во сопствената сила и понатамошна желба за успех. Терористите на ДАЕШ, исто така, почнаа да се шират во земјите од Блискиот Исток веднаш штом го преземаа арсеналот на сириската и ирачката војска. Многу експерти се убедени дека Талибанците се закана за светската безбедност.

Според експертот на Здружението на воени политички научници Олег Глазунов, Талибанците имаат „спијачи“ во сите републики на Централна Азија , пред се во Таџикистан, Узбекистан и Туркменистан.
„Заедно со бегалците од Авганистан, таму можат да навлезат и оние кои ќе подготвуваат терористички напади и ќе го вознемируваат населението“, изјави тој за Спутник.
„Зошто се случува ова? Мислам дека Талибанците имаат далекусежни планови надвор од Авганистан, нивниот план е да создадат појас на исламски држави во Централна Азија, за да не престанат. Талибанците се во војна веќе 20 години, им одговара да имаат повеќе сојузници, па затоа им е важно да ги интегрираат своите луѓе. Мислам дека и Кина се плаши, може да избијат конфликти во автономниот ујгурски регион Ксинџијанг. Дури е тешко да се замисли колкава безбедност сега ќе пропадне поради окупацијата на Авганистан. Американците не успеаја да се борат, тие избегаа затоа што Америка е далеку и не им е грижа. Меѓутоа, Русите, Иранците, Кинезите и Пакистанците, сите други земји, сите се засегнати од ситуацијата“, рече Глазунов.

Русија неколку пати изјави дека не планира повторно да се бори во Авганистан. Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, исто така, истакна дека државите на ЦСТО мора да бидат подготвени за терористите да се инфилтрираат во областите контролирани од Талибанците. Тој, исто така, нагласи дека Москва ќе продолжи да ја модернизира сојузничката армија, која ќе биде прва на удар доколку ситуацијата се влоши.

Latest News

(Видео) Решена мистеријата за исчeзнувањето на античкиот град и древната цивилизација во Кина

Пред околу 5.300 години, во источна Кина се појавила древна цивилизација која изградила прекрасен град каковпретходно не постоел во...

More Articles Like This