AД ХОК ТЕЛОТО ЗА МЕДИУМИ ГО УСВОИ ДЕЛОВНИКОТ ЗА РАБОТА

Поврзано

Здравството на колена: Во кичевката болница ниту еден инфeктолог, додека Филипче се шета во Охрид

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан дефицит на медицински персонал....

Мицкоски од Бутел: Ќе покажеме дека можело да се работи чесно и честито и дека Македонија може да биде една од најдобрите држави на...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при денешното свое обраќање пред граѓаните во Бутел се заблагодари за се што граѓаните изминатите години...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја исправи свитканата кичма во меѓународните односи и килавата дипломатија, тоа го ветуваме во проектот „Обнова“

Со Бугарската декларација јавно се стравува дека може да има неповолни измени во преговарачката рамка, дури и таа е...

Ад хок телото за мониторинг на медиумите во предизборниот период го усвои деловникот за работа. Според договореното, за еден медиум да добие казна поради неизбалансирано известување, ќе треба рака да кренат тројца од 5-те члена на Привремената комисија. За одржување седница ќе биде потребен кворум од тројца членови, но за да донесат одлука тие ќе треба да бидат едногласни. Членовите на ад хок телото изразиле волја одлуките да се носат со консензус онаму каде што ќе има јасни прекршувања.

mediumi-kameri

„Досега сите одлуки се донесени со консензус, со полно присуство на сите членови, во една конструктивна атмосфера. Јас се надевам дека и понатаму ќе продолжиме така да работиме и дека нема да има потреба од надгласување. За првиот прекршок следува опомена, а не казна и таа одлука ја донесовме сите 5 члена со консензус. Сега јас очекувам дека ние ќе имаме работа со прашања кои задираат во уредувачката политика. Дали одредена телевизија застапува ставови на повеќе партии, експерти кои изразуваат различни ставови, или ист тип на ставови се изразуваат од различни луѓе“, изјави членот на ад хок телото Цветин Чилиманов.

Според Чилиманов, не е проблем деловникот, туку како што во неколку наврати се потенцираше, проблем е методологијата според која функционира Агенцијата за медиуми и медиумски услуги, бидејќи една методологија која што беше приспособена за овој период беше тргната на страна и беше усвоена друга методологија, која според него, е неупотреблива.

„Ние сега имаме методологија во која што се вели дека работата на медиумите се оценува само во текот на изборната кампања, во последните 20 дена, а овие првиве 80 дена не знам како би се оценувале. Понатаму, имаме изборен законик и методологија кои што велат дека сите телевизии се обврзани да избалансираат партии кои што имаат поднесено еднаков број на кандидатски листи. Тоа е јасно и е убав, мерлив критериум, но проблемот е во тоа што мерењето тече, а партиите немаат поднесено кандидатски листи. Нема да ги имаат поднесено до длабоко во октомври. Така да, првите месец ипол, јас не знам како ние ќе носиме било какви одлуки за тоа дали телевизиите биле избалансирани“, вели Чилиманов.

Првиот период од десет дена за оценување на избалансираноста на известувањето на медиумите од 2 до 12 септември истече. Првиот извештај кој се однесува на овој период, ад хок телото треба да го објави до 18-ти овој месец, откако ќе ја добијат и оценката на стручните служби на Агенцијата.

Ад хок телото се состои од Слаѓана Димишкова и Цветин Чилиманов, предложени од ВМРО-ДПМНЕ, Горан Трпеновски и Љубомир Костовски, предложени од СДСМ, како и Љуљзим Хазири како петти член на Комисијата, чија кандидатура беше договорена на последната средба на лидерите на четирите најголеми политички партии во земјава.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести