November 28, 2020, 3:49 am

Aкo нa днoтo од шишeтo co вoдa ги пишyвa oвиe бpoeви, вeднaш фpлeтe гo

Поврзано

Забрането знаење: Сите книги што некогаш биле забранeти собрани на едно место

Единствената библиотека во Шведска чува 2.000 примероци на книги, антички и модерни, кои биле цензурирани или уништени. Тие се напишани...

(Фото+видео) Мистepиозен монолит откриен во пустината во Јута

Слуужбата за заштита на диви животни во пустината во Јута налета на бизарна структура слична на монолит, што предизвика...

Излезе фотографија: Цеца фатена на вечера со него-Цеца не ја симна насмевката од лице

Светлана Цеца Ражнатовиќ на својот Инстаграм профил објави снимка од вечера кад ешто е во друштво на композиторот Дамир...
- Advertisement -

Луѓето обично го користат истото пластично шише со вода или сок повеќепати, не знаејќи дека може да биде отровно. Но некои амбалажи се наменети само за еднократна употреба!

На дното на секоја пластична амбалажа има триаголник со број на средина, а подолу е ознаката која ви кажува колку е опасна пластиката што ја држите во рака. Ако шишето е наменето за еднократна употреба, не треба да го користите повеќе од еднаш.

Еве што значат ознаките:

Повеќето шишиња од минерална и обична вода и газирани и негазирани пијалаци ја имаат ознаката PET (често и PETE) (број 1 во триаголникот). Важно е да знаете дека тие се наменети само за една употреба.

Постои можност со секое ново полнење, тешкиот метал антимон, хемиското соединение EPA, да се испушта во водата, што го попречува дејството на хормоните. Таквите шишиња можат да испуштаат и канцерогени материи.

Ќе го препознаете по етикетите HDP (или HDPE), LDPE и PP, или по броевите 2, 4 и 5. LDPE е вид пластика која, за жал, главно не се користи за изработување на шишиња, туку само за ќесички за пакување храна. HDP е добар избор, како и PP, кој главно се користи за чашите со јогурт и има бела боја.

Целосно избегнувајте ја пластиката со ознака PVC (понекогаш и 3V), PS и PC (често и без етикета), или по броевите во триаголникот – 3, 6 и 7.

PVC испушта две опасни хемикалии, кои ја попречуваат работата на хормоните во организмот. И покрај тоа, оваа пластика се користи за производство на шишиња.

PS испушта во водата канцерогена супстанција – СТИРЕН. Најчесто се користи за пластични чаши за кафе, за еднократна употреба или за амбалажа на брза храна.

PC (или без ознака – број 7) е најлошата пластика за амбалажа на храната, бидејќи ја ослободува опасната хемикалија БПА (бисфенол А). За жал, се користи за амбалажи за бебиња, шишиња за спортисти и за садови за подготовка на храна.

Latest News

Тасевски до Захариева: Вашето минато нема да го зaборават синовите и внуците на оние отceчени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“...

Дишеме отpoв: Енормно зaгадување во неколку градови во Македонија

Во главниот град и вечерва не се дише поради енормното аерозагадување. Мерната станица во Ново Лисиче повторно покажува највисоки вредности, дури 435 ПМ 10...

Доктор од Охрид пoчинa од ковид-19

Во шеесеттата година од животот, по кратко боледување како последица на Ковид 19, денеска во Скопје, почина познатиот доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник,...

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Владата дeмaнтиpa дека Заев се договорил со Бугарија

Владата на Северна Македонија остро реагира на текстот објавен на вашиот портал со наслов "Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување...

More Articles Like This