November 27, 2021, 9:15 am

Aлбaнcкиoт шeф на диплoмaтиjaтa вo пoceтa нa Македонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе се сретне со министерот за Европа и надворешни работи на Албанија Гент Цакај, кој ќе престојува во официјална посета на земјава.

Главни теми на средбата се очекува да бидат соработката меѓу Македонија и Албанија во остварувањето на заедничките стратешки цели за членство во Европската унија, состојбата со билатералните односи и можностите за понатамошната соработка и нивно унапредување, соработката во НАТО, состојбите со актуелната глобална здравствена криза и други прашања од заеднички интерес и значајни за нашиот регион – соопштија од МНР.

За време на официјалната посета, министерот Цакај ќе биде примен и од претседателот на Собранието, премиерот и од други високи претставници на државата.

Latest News

Втор ден прекин на железничкиот сообраќај

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државава втор ден е во целосен прекин, откако машинскиот и извршниот персонал од...

More Articles Like This