Aнглија и Шкотска одиграа нерешено

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Репрезентациите на Англија и Шкотска си ги одмерија силите во Лондон по врнежливо време. Првото полувреме, шкотските фудбалери настапија офанзивно и како да застанаа во нападот. Првата голема шанса, Англија ја доби преку корнерот и Стоун кој биеше во левата статива. Само минута одоцна, Маунт пропушти шанса за гол. Тоа како да ги разбуди фудбалерите на Шкотска. Фоден имаше стопроцентна шанса да реализира гол, но судијата покажа офсајд.

Шкотланѓаните како фурија го опседнаа англискиот гол, решени да докажат дека не играат само островски фудбал. Во 30тата минута, Шкотска не успеа да ја затресе мрежата на Пикфорд, кој одбрани директен удар кон голот. Шткотланѓаните тешко доаѓаа до посед на топката, но не дозволуваа пристаp до нивниот гол.

На полувреме, двата тима заминаа без голови. Второто полувреме, Маунт беше директно кон голот, но Маршал успеа да одбрани. Во 62тата минута, повторно налет на шкотланѓаните, Дајкс не успеа да ја смести топката во голот на Пикфорд. Корнерите за двата тима станаа како единствена можност да дојдат до гол. Во 3тата минута, повторно зрела шанса за Шкотска која не успеа да ја реализира во гол. Шткоска имаше повеќе обиди за удар кон голот. Тимотвите како да се натпреваруваа кој ќе изнуди што повеќе корнери. Пред самиот крај, во дополнителните две минути продолжение, настана вистински карамбол пред шкотскиот гол.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This