December 4, 2020, 12:54 pm

Aнкeтa: Бајден со пpeднocт oд 10 пpoцeнтни пoeни пpeд Трамп

Поврзано

Шефот на paзyзнaвaњето нa CAД: Kинa е нajголемата зakaна зa дeмoкpaтиjaта

Шефот на американското разузнавање Џон Ретклиф оцени дека Кина е најголемата закана за демократијата и слободата во светот од...

Позната манекенка cmpтно го изб одела сопругот откако тој дома ја донел љубовницата

На Лилија Судакова 26-годишна руска манекенка која ја красеше насловната страница на „Вог“ ѝ се закануваат 15 години затвор...

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат...
- Advertisement -

Една недела пред претседателските избори во САД на 3 ноември, демократскиот кандидат Џо Бајден води пред републиканецот Доналд Трамп на национално ниво со 10 процентни поени, според анкетата на Ројтерс/Ипсос.

Национална онлајн анкета спроведена од 23 до 27 октомври покажа дека 52 отсто од гласачите изјавиле дека го поддржуваат Бајден, додека 42 отсто би гласале за Трамп

Пет проценти се изјасниле дека размислуваат за кандидат од трета страна, а само 2 проценти одговориле дека сè уште не знаат за кого ќе гласаат. Речиси една третина од возрасните Американци изјавиле дека веќе гласале. Бајден водеше со 8 процентни поени во претходната национална анкета спроведена од 20-22 октомври.

Ројтерс/Ипсос ја спроведе анкетата меѓу веројатните гласачи во шест држави – Висконсин, Пенсилванија, Мичиген, Северна Каролина, Флорида и Аризона – кои ќе играат клучна улога во одлучувањето дали Трамп ќе добие втор мандат или Бајден ќе го наследи.

Најголемата разлика е во Висконсин, каде 53 отсто од испитаниците се изјасниле за Бајден, а 44 за Трамп. Во Мичиген, Бајден ја зголеми предноста во однос на последната анкета од 51, на 52 отсто, додека Трамп доби 43 проценти од гласовите.

Најнеизвесно е во Северна Каролина каде 49 проценти од испитаниците би гласале за Бајден и 48 отсто за Трамп.

Според анкетата на Ројтерс/Ипсос, Бајден води и во Пенсилванија, Флорида и Аризона.

Инаку, досега својот глас го дале близу 69,5 милиони луѓе, што е половина од вкупниот број гласови на изборите во 2016 година, јави ДПА. Според Изборната комисија на претходните претседателски избори вкупно гласале околу 137 милиони луѓе. Исто така, на изборите во 2016 година предвреме гласале 47 милиони лица.

Latest News

Шефот на paзyзнaвaњето нa CAД: Kинa е нajголемата зakaна зa дeмoкpaтиjaта

Шефот на американското разузнавање Џон Ретклиф оцени дека Кина е најголемата закана за демократијата и слободата во светот од...

Позната манекенка cmpтно го изб одела сопругот откако тој дома ја донел љубовницата

На Лилија Судакова 26-годишна руска манекенка која ја красеше насловната страница на „Вог“ ѝ се закануваат 15 години затвор во Русија, откако беше обвинета...

Спремajте чадopите од утpe повpeмен дoжд

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со утринска магла. Во југоисточните делови ќе биде претежно облачно со...

(Видео) Maкедонско сценарио во Црна Гора: Ми нyдea 21 милион евpa зa дa мy ce пpиклyчaм нa Ѓyкaнoвиќ

Лидерот на Граѓанското движење “УРА” и кандидат за потпретседател на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, за “ТВ Вијести”, разговара за последните случувања во...

(Видео) Ангелов: He мoжeтe дa мe спpeчите по дома да кpшам ќерамиди со глава, тоа ми е спopт

Шефот на владиното тело за справување со кризи Стојанче Ангелов со нова контроверзна изјава за ТВ24. Екс генералот во интервју кое е посветено на битката...

More Articles Like This