November 1, 2020, 2:15 am

Bлaдиниoт кaбинeт кoмплeтиpaн, кoи ce 16-тe зaмeници миниcтpи?

Поврзано

Повикот на директорот на болницата во Струмица покажа каква е состојбата во Македонија

За тоа каква е состојбата во нашиот здравствен систем јасно покажува денешниот повик на Директорот на Општа Болница Струмица. Станува...

Захариева: Нема да ставиме вeто само ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева се заkaни дека Бугарија ќе стави вeто за почеток на пристапните преговори...

Каракачанов: Му објаснив лично на Заев, Бугарија нема да прави отcтапки, тоа би било нaционално прeдaвство

Никој во Бугарија нема да нaправи отcтапки и да не ги почитува одлуките на Собранието, потврди во телевизиско интервју...
- Advertisement -

Со потребното мнозинство од 62 гласа, Собранието ги изгласа новите заменици министри во Владата.

Башким Хасани, е избран за заменик на министерката која раководи со Министерството за одбрана,

Назим Буши, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за внатрешни работи,

Димитар Ковачевски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за финансии,

Агим Нухиу, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за правда,

Илхан Рахман, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците,

Фатмире Исаки, за заменичка на министерот кој раководи со Министерството за надворешни работи,

Зоран Маневски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за економија,

Трајан Димковски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство,

Илир Хасани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за здравство,

Арафат Шабани, за заменик на министерката која раководи со Министерството за образование и наука,

Енвер Хусејин, за заменик на министерката која раководи со Министерството за труд и социјална политика,

Зоран Димитровски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за локална самоуправа,

Седат Сулејмани, за заменик на министерката која раководи со Министерството за култура,

Александар Бајдевски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за информатичко општество и администрација,

Беким Реџепи, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за транспорт и врски и

Христина Оџаклиеска, за заменичка на министерот кој раководи со Министерството за животна средина и просторно планирање.

Пред да бидат именувани, премиерот Зоран Заев, ја пбразложи предлог-листата со 16 заменици-министри, и изрази уверување дека кандидатите, совесно и со најголема посветеност и одговорност ќе ги извршуваат своите работни обврски согласно законот и определбите на Владата за остварување на нејзината Програма и за остварување на стратешките интереси, како и интересите на сите нејзини граѓани.

-Сега е време да доработиме и да сработиме. Да ја исполниме нашата обврска да го испорачаме ветеното. Заедно со вас пратениците, со граѓаните, да продолжиме да пишуваме успешни страници за иднината, на нашата демократија и заедно да го чекориме патот до подобра иднина за сите, истакна премиерот Заев на собраниската седница, на која подоцна беа изгласани замениците-министри во Владата.

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

More Articles Like This