November 1, 2020, 1:48 am

Bлaдaтa имa пapи зa лyбpикaнти и koндoми, а нeмa пapи зa нoви yчилиштa

Поврзано

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако...

Болници молат за амбулантно возило, додека возниот парк на Заеви е колку 10 амбулантни возила

Директорот на струмичката болница го потврди xаосот и kpиминалот на семејството Заеви и Филипче во здравството, ова вечерва преку...

Постојат нови 1.085 причини Венко Филипче да си поднесе оcтавка до утре изутрина

„Бројката на зapaзени денес е 1.085 лица. Постојат нови 1.085 причини Венко Филипче да си поднесе оставка до утре...
- Advertisement -

Дел од училишта без елементарни услови за настава, a 40.000 деца без компјутер за следење на онлајн наставата. И, наместо да се инвестираа во училиштата, во компјутери децата да можат да следат настава онлајн во ситуација на корона пандемија, министерството за здравство и министерот Венко Филипче набавуваат 150.000 кондоми, 37.000 со зголемена издржливост и 50.000 лубриканти.

Додека децата во околу 30 основни и подрачни училишта според истражувањето на Здружението на млади аналитичари и истражувачи учат во катастрофални услови без санитарни јазли и елементарни услови за настава, надлежните не преземаат ништо. Според истражувањето да се изградат тоалети во овие училишта, потребни се 378 илјади евра.

И претходно јавноста беше сведок на вакви набавки кои не се неопходни. Имено, во 2018 година, министерството за здравство потроши 95 милиони евра или 1,5 милиони евра за 150.000 кондоми и 80.000 лубриканти, додека само владата набави 20.000 шишиња лубриканти.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и во 2018 година, но и денеска реагираше за набавката на кондоми и лубриканти, укажувајќи дека дури над 100.000 граѓани денот го поминуваат со по 50 денари на ден, додека други немаат за леб, Заев и владата на СДСМ, ќе потрошат неколку милиони денари за набавка на кондоми и лубриканти.

Над 100.000 граѓани го поминуваат денот со 50 денари на ден, а немаат ниту за леб, а Заев дава неколку милиони денари за набавка на кондоми и лубриканти. Набавка на 187.000 кондоми и 50.000 лубриканти на државна сметка во време на огромна сиромаштија и страшна пандемија е класично расипништво и расфрлање со нашите пари.Владата ќе потроши неколку милиони денари за набавка на кондоми и лубриканти, а нема ниту денар за компјутери или брз интернет за децата кои ќе мора наставата да ја следат од дома, а кои дел од нив немаат за компјутери, а дел немаат брз интернет. Но секако тоа не е важно за власта, бидејќи изборите поминаа, а со тоа и потребата да се покаже грижа за народот исто така – изјави Стефан Стефановски, од ВМРО-ДПМНЕ во денешната изјава.

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

More Articles Like This