Bо вojнaтa пpoтив дpoгaтa на Филипините, yбиeни повеќе од 120 децa..

Поврзано

Штeтaтa од излeвaњeтo нафта на Арктикот надминува две милијарди долари

Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика...

Ситуацијата во Иран алaрмантна, скоро 100 пoчинати за едно деноноќие

Во Ирак во јуни е забележан скок од 600 отсто на случаите на зарaза со кoронавирусот. На најголемите ирачки гробиштa...

Нова катacтрофа во Вухан, зaгрозени животите на милиони луѓе

Заради поројните дождови и поплавите во Кина, зaгрозени се милион луѓе во градот кој што се наоѓа на реката...

Најмалку 120 деца на возраст меѓу 1 и 17 години се убиени од полицијата или од маскирани напаѓачи за време на војната против дрогата од 2016 година, што ја започна претседателот на Филипините, соопшти невладина организација со седиште во Женева.

– Тоа е врвот на ледениот брег и може да има многу повеќе, изјави Џералд Стаберок, генерален секретар на Светската организација за борба против тортура (ОМКТ).

– Ова се директни егзекуции на деца, рече тој.

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте почна немилосрдна кампања против трговијата со дрога, која повикува полицијата да убива шверцери со дрога.

Во извештајот на OMКT се документирани 122 убиства на деца меѓу јули 2016 и декември 2019 година на национално ниво.

Според истрагите на ОМКТ, близу 40 проценти од тие деца биле егзекутирани од полицијата, додека повеќе од 60 отсто биле убиени од непознати лица, честопати маскирани напаѓачи, од кои некои биле во директен контакт со полицијата.

Некои деца биле директни цели, особено ако биле сведоци на други убиства. Други се убиени за размена на идентитети или кога вистинската цел не била пронајдена. Некои починале од залутани куршуми за време на полициски операции.

ОМКТ предупредува на државните политики и неказнивост на одговорните за убиствата.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести