Bо Србија пристигнаа уште 50.000 дози на руската вакцина

Поврзано

Црна Гора зaбрaни купување подароци за наставничките по повод Осми март

Министерството за образование, наука, култура и спорт им наложи на директорите на основните училишта да спречат организирање на набавка...

Ужac во Србија: Група налик „Јавна соба“ со 36 000 членови, се споделуваат ekcплицитни содржини, но и адреси и телефонски броеви

Српските медиумите јавуваат за постоење на балканска мрежа налик на Јавна соба во која партиципираат околу 36.000 мажи од...

Ќе има ли летово море? Грција очекува туристичката сезона да започне од мај

Се надеваме дека во мај, кога ќе бидат вакцинирани нашите сограѓани над 60 години ќе можеме постепено да го...
- Advertisement -

Авион со нов контингент на руската вакцина „спутник В“ слета на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград.

„Денес, напладне, ќе пристигнат уште 46.800 вакцини на ‘Фајзер’, што значи дека заедно со овие дози, вкупно два милиони вакцини се доставени во Србија“, изјави премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

Според зборовите на министерот за иновации, Ненад Поповиќ, станува збор за првата компонента на вакцината со која 50.000 луѓе ќе можат да се вакцинираат.

Поповиќ изрази задоволство, бидејќи испораката на вакцини од Русија се одвива според договорената динамика.

„Се согласивме да купиме два милиони вакцини од Русија. Очекувам до крајот на март, односно во текот на првата половина на април, целата договорена количина на вакцини да биде доставена до Србија“, рече Поповиќ.

Latest News

Мицкоски: Жените се столб во семејството, во општеството и нивниот придонес кон одлуките, политиките и законите гради подобра иднина за сите нас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, испраќа порака по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената Меѓународниот ден на жената се...

More Articles Like This