October 24, 2021, 4:54 am

Baтикaн гo kaзни пeнзиoниpaниoт нaдбиcкyп нa Вpoцлaв зa пpикpивaњe cekcyaлни злocтaвyвaњa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ватикан го казни поранешниот надбискуп на Вроцлав затоа што не ги сфатил сериозно обвинувањата за сексуална злоупотреба во Црквата, забранувајќи му да учествува на јавни, верски и секуларни церемонии.

Веста за изрекувањето на казната за пензионираниот надбискуп, Маријан Голебиевски, ја соопшти денеска Надбискупијата во Вроцлав.

Надбискупијата соопштува дека Ватикан го испитувал неговиот пропуст да не верува во наводите за сексуални злоставувања во периодот од 1996 до 2013 година.

На надбискупот Голембиевски (83) му е наредено „да живее во духот на покајанието и молитвата“. Нему му е забрането да учествува на какви било јавни церемонии и му е наредено да плати „соодветна сума“ за да им помогне на жртвите на злоставувањата, се наведува во соопштението на Надбискупијата.

Ова е нов случај на наводна сексуална злоупотреба или нејзино прикривање во доминантно католичката Полска.

Ватикан во март годинава поради истата причина го казни поранешниот надбискуп на Гдањск, протерајќи го од територијата на надбискупијата.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This