November 25, 2020, 1:58 pm

BMPO-ДПMHE бара Влада за нaционaлeн интepec

Поврзано

(Видео) Бopбaтa пpoтив poдoвoтo нacилcтвo ja oбoи Вила Водно вo пopтoкaлoвo

Претседателот Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации, чија...

(Видео) Гo шитнa и jaзикот: Cтрумичани говopeлe бугapcки jaзик

Зоран Заев ги продаде и своите струмичани кои според него зборат на ист јазик како луѓето од Петрич, Бугарски....

Министерката за образование ги гледа децата како „нивните“ и „нашите“?

Предвремено започнување на зимскиот распуст на учениците оваа година не е потребен, бидејќи во училиштата нема значително ширење на...
- Advertisement -

Силна дипломатија, реформи внатре во државата и искрен однос со јасно исцртани национални позиции подржани од сите, може да ја придвижат ситуацијата на подобро од ова што го имаме во моментов од Зоран Заев. Исто така потребно е многу да се испорача дома. Верувајте, многу повеќе притисок ќе има врз Бугарија кога Македонија ќе е средена држава со функционален систем на владеење на правото. Тоа го нема и затоа Бугарија е релаксирана да прави што сака. Потребна е и стратегија за претставување на Македонија во државите членки на ЕУ со силна промоција и лобирање. Тоа мора да се прави. Ние сме мала држава и мора да имаме агресивна промоција во државите членки на ЕУ и да соработуваме со фондации, институции, организации кои ќе лобираат за Македонија. Сето ова заедно може многу да ја поправи ситуацијата во која е Македонија. Колку има волја за ова, тоа е друго прашање. За жал ја нема кај Заев и Владата – вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за МКД.мк, одговарајќи нкако ВМРО-ДПМНЕ би го решиле проблемот со Бугарија.

Тој ја коментира идејата за формирање на широка или експертска влада, односно Влада за национален интерес. Таа влада, коментира тој, би била составена од експерти и поддржана од сите политички партии.

-Би имала мандат да се справи со здравствената и економска криза предизвикани од короната, како и изнаоѓање патишта за почеток на преговори со ЕУ како и одбрана на македонскиот национален идентитет, историја и јазик од нападите на Бугарија. Ова е можеби најголема криза со која се соочува Македонија од својата самостојност до денес. Вакви кризи се решаваат со таков тип на Влада. Никако со неспособни и компромитирани политичари како Заев и неговиот тим. Сѐ уште се надевам дека ќе надвладее разумот и дека оваа наша идеја ќе биде поддржана. Тоа е излезот за Макеодонија.

На прашањето дали власта побарала некогаш каква било помош, совет, човек…Николоски вели:

-За жал не. Ни од мене лично, ни од партијата ВМРО-ДПМНЕ. Напротив, ние цело време бараме да се обединат политичките сили со цел да ја извадиме Македонија од оваа криза.

Latest News

(Видео) Бopбaтa пpoтив poдoвoтo нacилcтвo ja oбoи Вила Водно вo пopтoкaлoвo

Претседателот Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации, чија...

(Видео) Гo шитнa и jaзикот: Cтрумичани говopeлe бугapcки jaзик

Зоран Заев ги продаде и своите струмичани кои според него зборат на ист јазик како луѓето од Петрич, Бугарски. Според него Југославија и Комунистичката...

Министерката за образование ги гледа децата како „нивните“ и „нашите“?

Предвремено започнување на зимскиот распуст на учениците оваа година не е потребен, бидејќи во училиштата нема значително ширење на болеста, се огласи министерката за...

Автомобил со порака yдpи во портата на канцелариите на Ангела Меркел

Автомобилот удри во портата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин пред состанокот за новите мерки на корона во таа земја. На автомобилот...

Cвeдoштвo: “Пpaзнитe пoлици нa фpижидepoт мe нaтepaa дa зaминaм oд Мaкeдонија”

Сите сме свесни за тешката ситуација на Република Македонија поради која се отселуваат голем број Македонци кои се во потрага по поквалитетн животен стандард...

More Articles Like This