(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Хopop cцeнa вo Белорусија: Мaж ce caмoзaпaли пpeд згpaдaтa нa Bлaдaтa во Минск

Поврзано

- Advertisement -

Триесет и пет годишен маж истури течност и се самозапали пред зградата на Владата во центарот на Минск, во близина на споменикот на лидерот на Октомвриската револуција, Владимир Илич Ленин.

Мажот се наоѓа в болница, откако минувачи и полицајци го изгаснаа огнот користејќи противпожарен апарат, соопшти полицијата.

Засега не е познат неговиот мотив за таквиот потег.

Од претседателските избори на 9 август, во Белорусија се идржуваат протести на опозицијата, чии учесници тврдат дека гласањето било фалсификувано во корист на шефот на државата Александар Лукашенко.

Latest News

Седиме на темпиpaна бomба: Економистите на Дојче банк со стpaвично пpeдупредување за декадата на инфлациja

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја одведе глобалната економија до голема криза, се вели во последниот извештај издаден од...

More Articles Like This