October 27, 2021, 5:10 am

Boнpeднa ceдницa нa Влaдaтa вo 10 чacoт зa пoжapoт вo Тетово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За денес во 10 часот е закажана итна и вонредна седница на Владата за пожарот во кој вчеравечер целосно изгоре ковид центарот во Тетово.

Информацијата ја потврди и премиерот Зоран Заев кој на излегување од зградата на општината во Тетово изјави дека денес ќе заседава Владата.

– Закажавме во 10 часот Влада, изјави Заев, кој не сакаше да соопшти повеќе детали затоа што, како што рече, изјави ќе нема додека надлежните прават увид и работат на утврдување на причините за пожарот.

Синоќа, и од Владата информираа дека во тек е детална истрага за пожарот во кој, според засега официјалните информации, има десет жртви.

– Вечерва во тетовскиот Ковид-центар се случи огромна трагедија во која поради експлозија и пожар има десет жртви, а оваа бројка може да порасне. Противпожарните и медицинските служби реагираа веднаш, пожарот е изгаснат, а во тек е акција на здравствените служби за спасување на секој загрозен живот. Владата изразува најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на починатите и посакува брзо закрепнување на повредените, се вели во соопштението од Владата.

Пожарот избувна вечерва околу 21 часот и за кратко време целосно изгоре ковид центарот. Во гаснењето учествуваа над 30 пожарникари кои интервенираа со седум возила. Пожарот е изгаснат за речиси половина час.

Синоќа во Тетово седница одржа и Итниот кризен штаб на која присуствуваше највисокиот државен врв.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This