October 28, 2020, 4:37 am

Bo нaшaтa зeмja гoдишнo ymиpaaт 50 илjaди лyѓe, зoштo 300 mpтви од кopoнa ce пoвaжни?

Поврзано

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека...

Филипче откpи кои пaциенти имаат потешka форма на ковид-19

Од самиот почеток ги пријавуваме апсолутно сите смртни случаи. Кај нас се случува да се земе брис, да биде...
- Advertisement -

Наместо да се оди на стратегија со вакцинација, во борбата против коронавирусот треба да се оди на стратегија со лекови, како во случајот со СИДА-та, смета хрватскиот биолог, академик Мирослав Радан, кој во четвртокот навечер беше одликуван од Франција со титулата Витез на националниот ред на Легијата на честа.

Вирусот се менува, а вакцината може да создаде само еден вид на антитела. Затоа, ако со два-три различни лекови хемиски добро го отруеме животот на вирусот, тој че стане импотентен и нема веќе да биде ефикасен како вирус, што според мене е доволно, рече тој за хрватските медиуми по церемонијата.

Тој смета дека и Хрватска и светот мораат да престанат да се возбудуваат.

Во Хрватска умираат околу 50 илјади луѓе годишно, што е малку повеќе од еден отство. Кога на тоа ќе ги додадеме овие околу 300 смртни случаи од ковид-19, тоа се 50 илјади плус 300. Зошто толку се возбудуваме? Затоа што фокусот е на гадното умирање на постарите лица поради вирусот. Ајде да направиме зум и за хемотерапијата, ракот, воспалението – и тоа гадно изгледа. Не сакам ништо да инсинуирам, само истакнувам базични цифри. Зошто 300 починати се поважни од 50 илјади? Некои ќе кажат затоа што се плашиме 300 да не станат 30 или 300 илјади. Но, можете да земете било која болест и да го претпоставите тоа, смета Радман.

Според академикот здравиот разум опаѓа и во најразвиените земји, зошто инаку не би се носеле исто толку лошо сите земји со еден релативно банален проблем со инфективна болест, а во минатото имало многу полоши од оваа.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This