October 21, 2021, 11:54 am

Bo Франција oд дeнecкa e зaдoлжитeлнa вakцинaциja пpoтив Koвид-19 зa здpaвcтвeнитe paбoтници

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Франција oд денеска стапува на сила задолжителна вакцинација против Ковид на лицата кои работат во здравствениот сектор. Мерката е за околу 2,7 милиони луѓе кои се во здравствениот сектор.

За да ја продолжат својата професија, од денеска, ќе треба да обезбедат доказ дека примиле барем една доза вакцина против коронавирусот. Два месеца откако францускиот претседател Емануел Макрон им постави ултиматум на здравствените работници, некои од нив продолжуваат да одбиваат да се вакцинираат. Според најновите податоци на властите, заклучно со 7 септември, нешто повеќе од 88 проценти од здравствените работници во болниците и домовите за стари лица примиле барем една доза од вакцината против Ковид-19.

Синдикатите на француските медицински лица предупредија дека може да биде предизвикана здравствена катастрофа доколку медицинските лица кои одбиваат да се вакцинираат престанат да ја практикуваат својата професија и ги повикаат властите да избегнат воведување санкции.

Latest News

ДОМ нema да ги повика своите гласачи да гласаат за CДCM

Маја Морачанин, претседателка на партијата ДОМ, во денешното издание на „Утрински брифинг“ истакна дека во вториот круг нема да...

More Articles Like This