Bo 2020 гoдинa пoмaлкy лeтови и фaтaлни нecpeќи нa пaтнички aвиoни, нo пoгoлeм бpoj зaгинaти oд пpeтхoднaтa гoдинa

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Бројот на загинати луѓе од големи несреќи на патнички авиони се искачи на 299 во 2020 година, и покрај падот на летовите поради пандемијата на коронавирусот, соопшти холандска консултантска компанија.

Во изминатата година се случија 40 големи несреќи на патнички авиони, од кои пет беа фатални, што доведе до 299 жртви. Во 2019 година имало речиси двојно повеќе несреќи (86), од кои 8 биле фатални. Тогаш загинале 257 лица, забележува компанијата To70.

Во 2020 година имало по 0,27 фатални несреќи на милион летови или една фатална несреќа на секои 3,7 милиони летови, во споредба со 0,18 фатални несреќи на милиони летови во 2019 година.

Повеќе од половина од сите загинати во истражувањето To70 се 176 жртви на несреќата во јануари 2020 година, кога беше соборен украински авион во иранскиот воздушен простор. Вториот најсмртоносен инцидент беше несреќата во Пакистан во мај, во која загинаа 98 лица.

Во последните две децении, драматично опадна бројот на загинати во авионски несреќи. Во 2005 година, беа пријавени 1.015 несреќи низ целиот свет. Во последните пет години имало во просек 14 фатални несреќи, што доведува до 345 смртни случаи годишно. Најбезбедна за авијацијата беше 2017 година, кога имаше само две кобни несреќи со 13 жртви.

Latest News

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

More Articles Like This