January 23, 2021, 8:34 am

Boopyжени до заби со cmpтносни opyжја: Националната гapда ќе ja бpaни инaгypaцијата на Бајден

Поврзано

Дpacтично се менува начинот на гласање на локалните избори?

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку...

3aeв до граѓаните: Оние кои нема да се попишaт ќе бидат kaзнети

„Пописот е толку сериозна статистичка операција која што ја идентификувам со државничката одговорност на граѓаните“, истакна претседателот на Владата...

Шилегов се пpaвда, не бил скapaн со 3aeв и ќе бара поддршка за втор мандат

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во вечерашното издание на „360 степени“ рече дека планира повторно да се кандидира...
- Advertisement -

Силите на Националната гарда кои се моментално распоредени во Вашингтон за да помогнат во зајакнувањето на безбедноста околу зградата на Капитол за Денот на инаугурацијата, ќе бидат вооружени, пренесува „Њујорк тајмс“.

На почетокот на оваа недела, Пентагон овласти до 15.000 лица од Националната гарда од целата земја да бидат распоредени во Вашингтон за поддршка на полицијата пред и за време на инаугурацијата на Бајден.

Претставници на Министерството за одбрана рекоа дека дури и трупите на Националната гарда директно вклучени во обезбедувањето на комплексот Капитол и распоредени на друго место во областа Вашингтон, „нема да бидат далеку“ од своето оружје.

Latest News

Дpacтично се менува начинот на гласање на локалните избори?

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку...

More Articles Like This