Bpaтете се од одмор до 15 август: Словенечки епидемиолог тврди дека четвртиот бран е веќе тука

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Епидемиолошката состојба во Словенија се влошува последните денови, потврдени се 111 инфекции со коронавирус во последните 24 часа, но темата на денот е нејасната изјава на владиниот епидемиолог кој ги советуваше словенечките туристи да не одат во странство по 15 август.

„Препорачувам секој што ќе замине на одмор во странство да се врати до 15 август“, рече Милан Крек, кој е на чело на словенечкиот Институт за јавно здравје, на владината прес-конференција во вторникот, разговарајќи за опасностите од новиот бран поради делта сојот и потребата да се забрза вакцинацијата на населението за да бидат безбедни наесен.

Бидејќи не спомна за кои туристички дестинации мисли или прецизира дали им препорачува да останат дома и на оние кои биле вакцинирани со потребните дози, имаше многу реакции на неговата изјава.

Министерот за здравство Јанез Поклокар подоцна за Словенска Телевизија изјави дека Крек сакал да ги предупреди оние што заминуваат во странство дека ниту една земја, па дури ниту оние со поголема вакцинација од Словенија, го достигнале потребниот колективен имунитет или посакуваното ниво на вакцинација што би ги заштитило луѓето од заразни варијанта и дека предупредувањето треба да се сфати како желба да нема затворање на образовниот систем наесен, како во делот од минатата и оваа година.

Различни толкувања

Нешто поинакво е толкувањето на Матеја Логар, главниот епидемиолог во владиниот експертски тим, кој вели дека Крек сакал да нагласи дека на одмор треба да се однесува одговорно во контакт со луѓе од различно потекло и да се избегнуваат ризични собири.

„Ако се однесуваме на безбеден начин, тогаш можноста да се донесе вирусот во Словенија е помала. Апелирам до сите да се однесуваат одговорно на одмор и да ги почитуваат основните мерки за да можеме да одиме на одмор по 15 август“, изјави Логар за медиумите.

Изјавата на Крек исто така ѝ пречеше на опозицијата, која честопати ѝ префрла на владата и нејзините претставници за недоследностите или неразбирливоста на мерките и слабата комуникација со граѓаните, а понекогаш и засилената реторика што ги „плаши“ обичните луѓе.

Социјалдемократскиот пратеник Дејан Зидан, поранешен претседател на партијата и поранешен претседател на парламентот, побара од владата писмено објаснување за предупредувањето на Крек до туристите, што тој го смета за нејасно.

Повикот на Крек до туристите е многу невообичаен и отвора голем број прашања за луѓето, изјави Шидан за медиумите, велејќи дека не знае што стои зад изјавата, зошто Крек зборува за 15 август.

„Како што се разликува 15 август од кој било друг датум и што се случува во позадина на таа изјава? Дали се случува нешто што тие не сакаат да ни го откријат или се користат само силни зборови за да ги исплашат луѓето уште повеќе?“ праша опозицискиот пратеник, пренесуваат словенечките медиуми.

Хоспитализациите не се зголемуваат

Владата објави дека 111 нови инфекции се потврдени за 24 часа, значително повеќе од претходниот ден кога имаше 88 и најголем број на инфекции во еден ден по 15 јуни. Некои други епидемиолошки податоци исто така се влошуваат.

Иако хоспитализациите не се зголемуваат и нема пријавено нови смртни случаи како резултат на COVID-19 веќе девет дена, загрижувачки е што учеството на позитивни тестови се зголемува, достигнувајќи 6,1 процент во последните 24 часа.

Во последните седум дена имало просечно 58,3 нови инфекции, 14-дневната инциденца се зголеми на 39,8, додека бројот на активни случаи се искачи на 838.

Сепак, бројот на хоспитализирани е мал и не расте, па затоа во моментов се хоспитализирани 27 пациенти поради COVID-19, од кои осум се во единиците за интензивна нега.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This