November 24, 2020, 10:20 am

Bpeди дa пpoбaтe: Кpoмид пeчeн вo фoлиja

Поврзано

Виcтинcки дeликaтec: Мycaкa бeз мeco co cпaнaќ и пapмeзaн

Направете супер вкусен ручек со компир и спанаќ. СОСТОЈКИ: 1 кг. компири, 250 гр. спанаќ, 1 кромид, 2 чешни лук, 100...

Heмa дa ви oдзeмe мнoгy вpeмe: Пoхoвaнo пилeшкo oд pepнa

За ручек или вечера – подгответе вкусно пилешко од рерна! СОСТОЈКИ: 1 кг пилешко месо, 2 јајца, 150 гр презла, 1...

Нajвкycниот гpaшoк кoj cтe гo пpoбaлe – Гpaшoк co мeco и зeлeнчyк

Направете го највкусниот грашок кој можете да си го замислите. СОСТОЈКИ: 500 гр. грашок, 500 гр. месо свинско, 1 кромид, 1...
- Advertisement -

Иако не звучи многу примабливо, овој рецепт вреди да се подготви и проба, бидејќи нели за вкусови не се дискутира.

Состојки:

Кромид – 4 главици, сол – 1 лажиче, маслиново масло – 4 лажици, оригано – 1 лажиче, лук во прав – 1 лажиче, црвен пипер – 1 лажиче, рузмарин – неколку листови.

Подготовка:

Излупете го кромидот, изрендајте ја лушпата и исцедете го сокот. Внатрешниот дел оставете го. Измијте со ладна вода и ставете ја секоја глава на лист алуминиумска фолија. Исечете ја секоја глава на четири дела, не одете до крај. Потоа направете уште неколку дупки. Истурете една лажица маслиново масло над секој кромид и посипете со сол, бибер, лук во прав и малку оригано.

Преклопете со алуминиумската фолија и ставете го кромидот во загреана рерна на 180 степени околу 30 минути.

Latest News

Kaква пoнyдa дaл 3aeв до Coфија и дaли нyди пpoмена на Уcтaвoт?

Вчера коалициониот партнер на Зоран Заев со кого ја делат власта и криминалот, лидерот на ДУИ во интервју јавно...

Грчки прaтeници ќе помагаат во бoлницитe

Еден од шесттемина потпретседатели на грчкиот Парламент и пратеник од Комунистичката партија, Јоргос Лабрулис, и пратеникот од Нова демократија, Христос Келас, кои по професија...

Бугapија ќе спpoведува „лok-дayн“: Затвopaње на училишта, ресторани и продавници, забpaна за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии за да се спречи...

Бајден постави Кубанец за секрeтаp за внaтрeшна бeзбeдоcт на САД

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го номинираше Алехандро Мајоркас, адвокат со кубанско потекло, за американски секретар за внатрешна безбедност, соопшти тимот на Бајден. На Мајоркас,...

Maкедонија се отkaжа од нукeapката во Бeлaнe: Ќе инвecтира во гacната електpaна Алекcaндропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува...

More Articles Like This