Cилeн 3eмјотpec вечерва во Турција

Поврзано

Слобода на говор на дело: Новинарка ocyдена на шест месеци зaтвop за откривање медицински тајни

Белорускиот суд денеска ја осуди новинарката Катерина Боришевиќ на шест месеци затвор за откривање медицински тајни. Таа е осудена за...

Украина фpла неискористени вakцини бидејќи голем дел од населението не сака да се вакцнира

Во Украина фрлени се неискористени вакцини против Ковид-19 откако лекарите што требало да се вакцинираат не се појавиле во...

Финска прогласи вонрeдна состојба, ќе се зaбрани движење меѓу регионите

Финската влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на случаите со ковид-19, чекор што ќе и овозможи на оваа...
- Advertisement -

Земјотрес со јачина од 4,7 степени, вечерва ја потреси Анкара чиј епицентар беше во анкарскиот кварт Калечик.

Според податоците на Евромедитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) епицентарот бил на 25 километри северозападно од градот Кирикале, со популација од 211.000 жители и 43 километри источно од Анкара.

Гувернерот на Анкара, Васип Шахин, рече: „Нема загубени животи или имот во областа Калечик. Јавноста ќе биде информирана за сите новости.

Покрај тоа, градоначалникот на општина Анкара, Мансур Јаваш, изјави дека екипите биле во состојба на готовност по земјотресот.

Latest News

Ако владин функционер рече дека податоците на Транспаренси се само перцепција, треба да заврши неговата кариера

Hашата држава треба да почне од почеток да го гради системот. И мислам на градење на луѓе. Ќе ни...

More Articles Like This